ranking kont - logo serwisu

Jak wpłacić pieniądze na konto?

ikona kalendarza
25/08/2022
Dane publikowane przez Związek Banków Polskich pod koniec ubiegłego roku potwierdzają, że formą płatności najczęściej wybieraną przez Polaków są transakcje bezgotówkowe1. Za korzystaniem z gotówki jako podstawowego kanału obrotu pieniędzmi opowiedziało się 22% ankietowanych. Znacznie więcej wybrało karty płatnicze (55%), kody BLIK (35%) oraz elektroniczne systemy płatności internetowych (32%). Jak wygląda wpłacanie pieniędzy na konto i które metody są najlepsze?
obrazek artykułu: jak wpłacić pieniądze na konto?
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Korzystanie z gotówki wiąże się z ryzykiem kradzieży lub zgubienia. Obecnie częściej wybieranym rozwiązaniem są więc płatności bezgotówkowe.
  • Wpłacając pieniądze na konto, możesz wybierać między wpłatomatem, wizytą w oddziale banku, korzystaniem z usług Poczty Polskiej lub wybranych sieci supermarketów.
  • Każda z metod ma swoje wady, zalety i ograniczenia. Wybierz tę, która jest dla Ciebie najwygodniejsza.

Gdzie spotkasz się z gotówką i dlaczego warto wpłacić ją na konto?

Obecnie zdecydowana większość wynagrodzeń wypłacana jest już na konta bankowe. Kodeks pracy w art. 86 §3 wprowadza domniemanie2 wypłaty wynagrodzenia na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Wypłata do rąk własnych wymaga złożenia wniosku do pracodawcy. W przypadku umów cywilnoprawnych (dzieło lub zlecenie) nie ma takiego obowiązku, dlatego dla tego rodzaju podstaw zatrudnienia gotówka jako wynagrodzenie pojawia się częściej.

Z gotówką możesz zetknąć się, np. otrzymując darowiznę od rodziny. Chętnie wypłacamy również niewielkie kwoty jako zabezpieczenie przed wyjazdem na wakacje. To szczególnie przydatne w małych miejscowościach turystycznych, gdzie nie wszystkie sklepy lub lokale gastronomiczne mają terminale płatnicze.

Noszenie przy sobie gotówki wiąże się jednak z niebezpieczeństwem jej utraty.

W przypadku kradzieży lub zgubienia karty płatniczej możesz po prostu ją zablokować. Utratę gotówki pozostaje przeboleć. Dlatego tak ważne jest, aby trzymać ją w bezpiecznym miejscu. Z jakich rozwiązań możesz skorzystać, jeśli chcesz wpłacić pieniądze na konto w banku?

Wpłacanie pieniędzy na konto we wpłatomacie

wpłatomat - obrazek

Wpłatomaty to urządzenia, które pozwalają na wpłatę pieniędzy na konto bez konieczności stania w kolejce do kasy w oddziale banku. Operacji możesz dokonać na dwa sposoby – z wykorzystaniem karty płatniczej oraz wykorzystując kod BLIK (bez użycia karty). Obsługę BLIK oferuje m.in. Pekao S.A., PKO BP i Nest Bank.

Pierwszym krokiem jest włożenie karty do wpłatomatu. Po wprowadzeniu numeru PIN system automatycznie rozpozna numer konta.

Jeśli korzystasz z BLIK-a, wybierz opcję „Wpłata BLIK” na ekranie urządzenia, a następnie wygeneruj kod BLIK w aplikacji mobilnej banku. Wpisz kod we wpłatomacie i zatwierdź transakcję.

Niezależnie od akceptacji we wpłatomacie transakcję trzeba też autoryzować w bankowości mobilnej (np. za pomocą FaceID lub numeru PIN).

Kolejny etap to umieszczenie pieniędzy we wpłatomacie. Zanim to zrobisz, upewnij się, czy banknoty nie są uszkodzone, zagięte lub spięte (np. spinaczem lub gumką), ponieważ automat może ich nie przyjąć. Wszystkie urządzenia mają limit banknotów, które możesz w nich umieścić za jednym razem. Może to być kilkadziesiąt lub nawet ponad 100 papierowych pieniędzy, ich sumaryczna wartość nie ma znaczenia. Pamiętaj, że wpłatomat nigdy nie przyjmuje monet.

Większość wpłatomatów akceptuje jedynie polską walutę, choć coraz częściej można natrafić na maszyny, które oferują możliwość wpłaty w euro lub dolarach amerykańskich. Nie musisz w tym celu posiadać konta walutowego, jednak wpłata na konto prowadzone w złotówkach wiąże się z niekorzystnym przewalutowaniem.

Po umieszczeniu banknotów wewnątrz urządzenia maszyna automatycznie przelicza kwotę i rozpoznaje ją, a Ty możesz zatwierdzić lub anulować transakcję.

Po zakończeniu procesu pozostaje jeszcze odebrać kartę płatniczą. Wpłatomat może również drukować papierowe potwierdzenie transakcji. Nie wyrzucaj go od razu! Może być przydatne, jeśli będziesz chciał złożyć reklamację.

Księgowanie wpłaty we wpłatomacie jest szybkie i trwa nie dłużej niż kilkadziesiąt minut. Jeśli korzystasz z sieci urządzeń swojego banku, operacja będzie zazwyczaj darmowa. Opłaty mogą się pojawić w przypadku gdy wpłatomaty należą do innego banku. W niektórych urządzeniach możesz też wybrać tryb księgowania transakcji – zwykły lub ekspresowy. Ten drugi będzie nieco droższy.

Opłaty naliczane przy wpłacie stanowią procent całkowitej wartości transakcji (np. 0,4 lub 0,8%) i nie mogą być niższe niż kwota minimalna, np. 1 zł. Szczegółowe opłaty i prowizje znajdziesz w tabelach publikowanych przez każdy z banków.

Jak wpłacić pieniądze w oddziale banku?

oddział banku - obrazek

Wpłacić pieniądze na konto możesz również w oddziale banku. W tym celu przygotuj dowód osobisty lub inny dokument tożsamości, który pomoże powiązać Cię z konkretny rachunkiem.

Zasadniczą zaletą tego rozwiązania jest możliwość wpłacania gotówki zarówno w bilonach, jak i banknotach. Nie ma także limitu wpłacanej kwoty. Wpłaty mogą obejmować walutę polską, a także pieniądz obcy, choć w przypadku braku konta walutowego również musisz liczyć się z przewalutowaniem kwoty.

Duża część banków wprowadza prowizje za wpłatę pieniędzy bezpośrednio w kasie. Dla przykładu wpłaty gotówkowe w oddziałach i agencjach PKO BP to koszt 10 zł. Z kolei Pekao S.A. pobiera opłatę w wysokości 8 zł za wpłaty na konto prowadzone w walucie PLN oraz odpowiednio 2 USD, 2 EUR, 2 CHF lub 2 GBP dla kont walutowych. Opłaty mogą różnić się w zależności od produktu, nie muszą być jednak duże. Czasami wpłata większej kwoty w banku może być bezpieczniejsza niż we wpłatomacie w centrum handlowym.

Wpłata pieniędzy na konto w banku wiąże się także z koniecznością wizyty w placówce, więc musisz na to zarezerwować czas. Banki otwarte są tylko w określonych godzinach, nie masz więc możliwości odwiedzenia placówki wcześnie rano lub późnym wieczorem. Sam proces przebiega jednak szybko, a pieniądze dostępne są na koncie niemal od razu.

Jak wpłacić pieniądze na konto za pośrednictwem Poczty Polskiej?

poczta - obrazek

Usługę wpłaty środków oferuje także Poczta Polska S.A. Są to tzw. wpłaty pocztowe realizowane w terminie do dwóch dni roboczych od dnia przyjęcia zlecenia (D+2). Możesz również wybrać system D+1, a nawet D+0 dla wpłat realizowanych po określonej godzinie lub godzinach wolnych od pracy. Opcja „Wpłata Express” realizuje zlecenie w czasie rzeczywistym.

W przypadku usługi realizowanej przez Pocztę Polską wysokość prowizji zależy od wpłacanej kwoty i trybu realizacji przekazu:

  • dla kwot do 600 zł wynosi 3,89 zł w trybie standardowym lub 3,99 zł dla priorytetu;
  • powyżej 600 zł prowizja to 0,7% wartości przekazu bez względu na tryb.

Jak wygląda wpłata pieniędzy w sieci Żabka i Freshmarket?

sklep spożywczy - obrazek

Wpłaty na konto możesz dokonać również za pośrednictwem popularnych sieci sklepów spożywczych – Żabki oraz Freshmarketu. W tym celu należy podać kasjerowi numer PESEL oraz datę ważności dowodu osobistego. Następnie wkładamy kartę do czytnika i zatwierdzamy transakcję numerem PIN. Obowiązek podawania kompletu danych osobowych obowiązuje dla pierwszej tego typu transakcji. Przy kolejnych procedura jest już prostsza (nie wymaga m.in. podawania numeru PESEL).

Usługa nie zawsze będzie dostępna. Placówka musi wdrożyć terminale z firmy First Data, a bank klienta współpracować z siecią sklepów i obsługiwać standard Mastercard. Obecnie taką opcję oferuje m.in. Alior Bank, BNP Paribas, ING Bank Śląski i mBank.

Z możliwości dokonania wpłaty skorzystasz jedynie, jeśli połączysz ją z zakupami. Zaletą tego rozwiązania jest ogromna liczba punktów sprzedażowych obu sieci. Sama sieć sklepów nie pobiera prowizji za wpłatę, ale mogą one się pojawić w tabeli opłat i prowizji Twojego banku.

Warto podkreślić wagę ochrony danych osobowych i duże ryzyko ujawnienia ich osobom postronnym podczas korzystania z wyżej opisanej metody. Z tego względu odradzamy taki sposób wpłaty środków na konto.

Które rozwiązanie wybrać?

Wpłaty we wpłatomacie są wygodne i zwykle wolne od prowizji. Możesz z nich także korzystać w dowolnym czasie. Musisz mieć jednak przy sobie kartę płatniczą, a dodatkowo może pojawić się problem z wpłatą wysokich kwot.

Wpłata w banku nie wymaga posiadania przy sobie karty płatniczej, a pieniądze pojawiają się na rachunku niemal od razu. Jest to jednak stosunkowo mało wygodny i czasochłonny sposób.

Jeśli chodzi o wpłatę za pośrednictwem Poczty Polskiej, na jej korzyść przemawia szeroka dostępność placówek. Powinieneś jednak liczyć się z obowiązkową opłatą za transakcję i wolnym czasem księgowania.

Możliwości na to, aby wpłacić pieniądze na konto, jest sporo. Wybierz rozwiązanie, które najlepiej odpowie na Twoje potrzeby i zapewni Ci odpowiednie bezpieczeństwo.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
konto bez karty: obrazek

Konto bankowe bez karty: gdzie i jak najlepiej je otworzyć?

PRZECZYTAJ → 
zostań w domu

Zostań w domu i bankuj online. 7 praktycznych porad

PRZECZYTAJ → 
kobieta otwierająca konto bankowe online na swoim laptopie, trzymając w dłoni smartfona

Załóż konto bankowe przez internet Szybko i wygodnie: 4 najważniejsze kroki

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka