ranking kont - logo serwisu

Jak przelać pieniądze z telefonu na telefon? 6 sposobów

Teleprzelew (Przelew SMS), to usługa pozwalająca przelać pieniądze z telefonu na telefon. To tylko jeden ze sposobów na realizację takiej transakcji. Tutaj dowiesz się jak działa teleprzelew oraz poznasz alternatywne, jak może się okazać - lepsze sposoby do wykorzystania, żeby za darmo realizować przelew z telefonu na telefon.
jak wykonać przelew na telefon
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 08/03/2024
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Jak działa przelew z telefonu na telefon?

Wybrani operatorzy sieci komórkowych udostępniają usługę, pozwalającą na realizację przelewu z telefonu na telefon. Taki przelew możesz zrealizować przez SMS lub z wykorzystaniem specjalnego kodu. Kwota przelewu, jak również sposób jego realizacji (SMS lub kod), zależy przede wszystkim od operatora sieci, który udostępnia taką usługę.

Istnieją również inne sposoby, pozwalające na przelew z wykorzystaniem telefonu, które dają większą elastyczność. Należą do nich:

 • doładowanie numeru telefonu w bankowości elektronicznej,
 • przelew BLIK (przelew na numer telefonu),
 • płatność z wykorzystaniem rachunku telefonicznego (obciążenie konta abonenta) w Google Pay.

Jak przesłać pieniądze z telefonu na telefon? Najlepsze sposoby

O ile jeszcze kilka lat temu usługi takie jak przelew SMS lub teleprzelew były ciekawą innowacją, tak dzisiaj, gdy rozwiązania takie jak BLIK czy płatności mobilne Google Pay i Apple Pay są powszechnie dostępne, przelewy SMS nie są już rozwiązaniem numer 1.

Ten post rozpoczynam od opisu alternatywnych sposobów względem przelewu SMS, bo wierzę, że któryś z tych sposobów okaże się dla Ciebie bardziej korzystny.

Jak zwrócił uwagę jeden z Czytelników, przelew na telefon może znaleźć zastosowanie w ściśle określonych przypadkach, np. gdy nie chcemy stracić środków na koncie, których nie możemy wykorzystać, np. przed zbliżającym się zakończeniem umowy. Dlatego jeśli szukasz konkretnego rozwiązania (jak np. przelew z telefonu na telefon w Plus), możesz od razu przeskoczyć do opisu interesującego Cię zagadnienia. Znajdziesz je w spisie treści.

Doładowanie konta przez telefon

Jeżeli chcesz przelać pieniądze odbiorcy w konkretnym celu, jaki jest doładowanie telefonu, wtedy możesz zrobić to w łatwy sposób. Zamiast robić przelew na konto bankowe bliskiej Ci osoby lub wysyłać specjalne SMS-y z unikalnymi kodami, możesz po prostu od razu doładować jej telefon. Szybko i wygodnie.

Do tego potrzebna będzie tylko aplikacja mobilna Twojego banku. Pobierz ją ze sklepu Google Play lub App Store, otwórz ją na telefonie, a następnie w menu wybierz "Doładowanie telefonu". W dalszej kolejności uzupełnij formularz, podając kilka podstawowych informacji, takich jak:

 • numer telefonu,
 • sieć operatora,
 • kwota doładowania.

W ten prosty sposób, szybko zrealizujesz doładowanie telefonu z własnego telefon. Warto również sprawdzić, czy doładowanie telefonu w danym okresie i wybranej sieci, nie jest objęte promocją, co może przynieść dodatkową korzyść.

Tę samą czynność możesz wykonać w bankowości internetowej.

Plusy takiego rozwiązania? Na pewno wygoda, bo telefon możemy doładować w 100% online, bez wychodzenia z domu. Oprócz tego, taka transakcja odbywa się bardzo szybko, bo pomijamy wiele kroków, a pieniądze znajdują się na koncie odbiorcy niemal natychmiast.

Minusy? Jeśli zależy Ci, aby wartość doładowania została odjęta od Twojego salda na rachunku telefonicznym lub została doliczona do faktury za telefon, powinieneś poszukać innego rozwiązania.

Przelew środków na telefon BLIKIEM

Przelew na telefon z wykorzystaniem BLIKA, to praktycznie i dobrze dostępne rozwiązanie, dzięki któremu możesz przelać komuś pieniądze na jego numer telefonu. W praktyce odbiorca otrzyma pieniądze na konto w banku, ale do realizacji przelewu podajemy sam numer dlatego nie musisz znać numeru konta bankowego odbiorcy.

W celu realizacji takiej transakcji muszą zostać spełnione warunki:

 • Musisz posiadać konto w banku, który udostępnia BLIKA.
 • Odbiorca powinien posiadać zarejestrowany numer w usłudze BLIK, dzięki któremu będzie mógł odebrać Twój przelew.

Dobra wiadomość: usługa przelewu na telefon jest dzisiaj dobrze dostępna i bardzo możliwe, że Twój bank udostępnia też takie rozwiązanie.

Jak zrobić przelew BLIK?

Realizacja przelewu na telefon jest bardzo prosta.

Najpierw włącz aplikację Twojego Banku, a jeśli jej nie masz, to pobierz i zainstaluj ją ze sklepu z aplikacjami Google Play lub App Store.

W aplikacji wybierz "Przelew na telefon BLIK" i w formularzu wpisz numer telefonu odbiorcy lub wybierz go ze skrzynki odbiorców, w książce adresowej znajdującej się w Twoim telefonie.

Wpisz kwotę i tytuł przelewu, a następnie zatwierdź operacje.

Wady i zalety przelewu BLIK

Dużą zaletą przelewu na BLIK jest fakt, że taki przelew, to w rzeczywistości przelew natychmiastowy. To znaczy, że pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy nawet w ciągu kilkunastu sekund po realizacji takiej transakcji. Warto też wiedzieć, że z reguły nie poniesiemy opłat za realizację takiej operacji.

Z kolei po stronie wad jest wciąż ograniczona dostępność usługi, a więc nadal nie wszystkie banki udostępniają możliwość zrealizowania takiej transakcji. Obowiązują też limity realizacji tego typu przelewów, które zazwyczaj nie przekraczają kwoty 1 000 zł dziennie.

Przelew z telefonu na telefon w sieci Plus - Teleprzelew

Istnieją również sposoby, pozwalające przelać pieniądze z telefonu za pośrednictwem SMS-a. Sposoby realizacji takiej usługi, różnią się w zależności od operatora. Tutaj poznasz szczegóły. Jeśli interesuje Cię przelanie pieniędzy z telefonu na telefon w sieci Plus, zapoznaj się z opisem ich usługi - "Teleprzelew".

Jak przesłać komuś pieniądze na telefon w sieci Plus - opis

Konto osoby w sieci Plus na Kartę, może zasilić inna osoba, która także posiada telefon w Plus na Kartę.

W celu realizacji takiego doładowania należy wysłać SMS na numer 5511 o treści: P [kwota przelewu] [numer osoby].

W odpowiedzi otrzymasz SMS do potwierdzenia transakcji.

Wtedy wyślij SMS potwierdzający o treści: TAK, w ciągu 15 minut od otrzymania wiadomości. Koszt SMS-a zlecającego i potwierdzającego realizację przelewu, to 5 groszy.

Na przykład, jeśli chcesz zasilić konto odbiorcy z numerem 600 100 100, kwotą 20 złotych, to w tym celu wyślij SMS o treści: P 20 600 100 100. Później odpisz "TAK" na SMS służący do potwierdzenia transakcji.

Maksymalna kwota, którą można w ten sposób przelać w ciągu 30 dni, wynosi 20 zł z VAT, a minimalna 1 zł. Maksymalna ilość przekazów to 3 w ciągu mieiśca.

Z usługi mogą skorzystać posiadacze telefonu na kartę Simplus, z kolei wyłączeni są Abonenci 36.6 oraz Sami Swoi.

Jak przesłać komuś pieniądze na telefon w Orange - przelew SMS

Przelew pieniędzy z telefonu na telefon w sieci Orange jest możliwy dzięki usłudze Przelew SMS. Jest ona dostępna dla klientów Orange na kartę, z wyłączeniem użytkowników Zetafon i Minutofon. Taki przelew mogą zlecić osoby, które maja co najmniej 31 dni stażu w sieci oraz po aktywacji numeru wykonały choć jedno doładowanie na kwotę min. 10 zł.

Kwota doładowania SMS może wynieść maksymalnie 5 zł, a przelew można zrealizować maksymalnie raz dziennie i maksymalnie 10 razy w miesiącu. Jest też możliwość realizacji przelewu cyklicznego - 5x w miesiącu, w sumie na kwotę 25 zł. Koszt wysłania SMS-a z kwotą przelewu wynosi 20 groszy.

W celu wysłania przelewu jednorazowego, należy wysłać SMS-a na numer 316 o treści: DOLADUJ oraz podać kwotę i numer telefonu Odbiorcy. Przykładowo, jeśli chcesz doładować telefon odbiorcy w kwocie 5 zł, wtedy wyślij SMS-a o treści: DOLADUJ 5 501100100 pod numer: 316 (w miejscu gdzie 501100100 należy podać właściwy numer telefonu).

Jest też możliwe ustawienie przelewu cyklicznego. Należy wtedy wysłać SMS-a o treści REGULAR, dodatkowo podając informacje, jaka jest kwota zlecenia oraz co ile dni ma być realizowane zlecenie.

Przykładowo, aby doładowywać konto odbiorcy w kwocie 5 zł, cyklicznie co 14 dni, należy wysłać SMS-a o treści: REGULAR 501100100 5 14 pod numer: 316 (w miejscu gdzie 501100100, należy podać właściwy numer telefonu).

Przesłanie pieniędzy z telefonu na telefon w Play

W sieci Play, telefon na kartę, można zasilić z telefonu na abonament.

W celu realizacji takiego doładowania, należy wpisać kod *111*15*1# i zatwierdzić go zieloną słuchawką. W następnych krokach zostaniesz poproszony o podanie numeru, który chcesz zasilić oraz kwoty doładowania.

Dostępne wartości doładowań to od 10 do 100 zł, w zaokrągleniu do złotówki. Wartość doładowania powiększy kwotę faktury za abonament.

Podobne doładowanie możesz zrealizować w aplikacji Play24, gdy wejdziesz w zakładkę "Usługi".

Jak wykonać doładowanie z telefonu na telefon w T-Mobile

Podobnie jak w przypadku Play, w T-Mobile możliwość doładowania telefonu na kartę istnieje tylko z telefonu na abonament.

W tym przypadku mamy aż 3 sposoby na realizacje takiego doładowania (w aplikacji mobilnej, przez bezpłatny SMS, przez kod wpisywany na klawiaturze telefonu) oraz 2 rodzaje płatności - cykliczne i regularne.

W przypadku cyklicznego doładowania, będzie ono realizowane co miesiąc. Doładowanie jest możliwe jedną z kwot: 5 zł, 10 zł, 20 zł, 25 zł, 30 zł lub 50 zł.

Sposób 1 - doładowanie w aplikacji

W aplikacji "Mój T-Mobile" uzupełnij formularz w zakładce "Doładuj numer na kartę". Wpisz tam numer i kwotę doładowania.

Sposób 2 - doładowanie przez bezpłatny SMS

Jeśli zlecasz jednorazowe doładowanie, wyślij SMS na numer: 80116 o treści: KWOTA DOŁADOWANIA.NUMER ODBIORCY na przykład: 20.602200200 (w miejscu przykładowego numeru wpisz właściwy numer telefonu).

Jeśli zlecasz cykliczne doładowanie, wyślij SMS na numer: 80117 o treści: KWOTA DOŁADOWANIA.NUMER ODBIORCY na przykład: 20.602200200 (w miejscu przykładowego numeru wpisz właściwy numer telefonu).

Jak widać, w tym przypadku jedyna różnica między doładowaniem cyklicznym a doładowaniem jednorazowym, to numer, na który należy wysłać SMS.

Sposób 3 - doładowanie przez kod

Jeśli zlecasz jednorazowe doładowanie, na klawiaturze telefonu wpisz kod: *117*KWOTA*NUMER# na przykład: *117*20*.602200200 (w miejscu przykładowego numeru wpisz właściwy numer telefonu).

Jeśli zlecasz cykliczne doładowanie, na klawiaturze telefonu wpisz kod: *116*KWOTA*NUMER# na przykład: *116*20*.602200200 (w miejscu przykładowego numeru wpisz właściwy numer telefonu).

Tutaj podobnie jak w przypadku doładowania kodem SMS, jedyna różnica to numer, na który należy wysłać SMS.

Bonus: płatność w ramach rachunku za telefon (Google Pay)

Ciekawym rozwiązaniem, o którym prawdopodobnie wie niewiele osób, jest płatność w ramach rachunku za telefon, którą w Polsce udostępniają operatorzy sieci:

 • Orange,
 • Play,
 • Plus,
 • T-Mobile.

Należy więc posiadać numer w którejś z tych sieci, a oprócz tego potrzebne będzie urządzenie z systemem operacyjnym Android i zainstalowana aplikacja Google Pay.

W ten sposób możemy dokonać płatności za zakupy w niektórych aplikacjach mobilnych dostępnych w sklepie Google Play. To wygodna metoda na realizację płatności w modelu subskrypcyjnym. Najpierw usługę trzeba aktywować usługę po stronie operatora. Minusy? Na pewno należy do nich mocno ograniczona dostępność tego rozwiązania.

Podsumowanie, czyli dlaczego doładowania SMS-em opisałem na końcu

mobilny transfer środków

Być może zastanawia Cię to dlaczego doładowania z wykorzystaniem kodu SMS opisałem w dalszej części artykułu? Z jednego prostego względu: uważam, że dzisiaj są lepsze rozwiązania, żeby zrealizować płatność, która przynosi taki sam efekt.

Weźmy przykładowo usługę "Teleprzelew" w Plusie. To tak na dobra sprawę forma promocji. Jak można się dowiedzieć z regulaminu, trwa ona od końca 2010 roku, już ponad 10 lat.

Jeszcze 10 lat temu takie rozwiązanie na pewno było na swój sposób przełomowe. Przede wszystkim ze względu na fakt, że dostępność bankowości elektronicznej był ograniczona w znacznym stopniu, a na usługi takie jak BLIK, trzeba było wtedy poczekać jeszcze kilka lat.

Dzisiaj natomiast sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Wystarczy zainstalować aplikacje mobilną banku, aby bez problemów i szybko zrealizować doładowanie, często mając szanse na odniesienie dodatkowych korzyści w promocji.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się natychmiastowy i darmowy przelew BLIK, który zrealizujemy ze swojego konta w bankowości elektronicznej.

Zdarzają się sytuację, gdy możliwość przelania pieniędzy z telefonu na telefon może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Na przykład gdy umowa zbliża się do końca, a na koncie mamy zamrożone środki i nie chcemy ich stracić.

Usługi takie jak Teleprzelew lub Przelew SMS można wykorzystywać również w innych sytuacjach. Takie rozwiązania ma jednak swoje wady. Możliwości są mocno ograniczone, bo za ich pomocą można zasilić konto odbiorcy tylko w tej samej sieci. Kolejna rzecz - wartość takiego doładowania jest limitowana. Z drugiej jednak strony możliwość ustawienia doładowań cyklicznych, może przypadku okazać się bardzo pomocna i wygodna.

Ocena Artykulu

Twoja opinia

Pomóż nam tworzyć lepsze materiały. Zostaw opinię, a my udoskonalimy serwis.


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
konto mobilne - obrazek artykułu

Konto mobilne: informacje oraz prezentacja wybranych ofert

PRZECZYTAJ → 
międzynarodowe przelewy USA, Niemcy, Czechy

Przelew do USA, do Czech, do Niemiec - co należy wiedzieć

PRZECZYTAJ → 
jak założyć konto w Polsce z zagranicy - obrazek artykułu

Jak otworzyć konto bankowe w Polsce z zagranicy?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram