ranking kont - logo serwisu

Pytanie

Ile kosztuje założenie konta w banku, a ile utrzymanie rachunku?

Założenie konta w banku zazwyczaj jest darmowe. Często otwierając konto możesz zyskać w promocji - nawet kilkaset złotych. Jak chodzi o utrzymanie konta w banku, to koszt waha się od 0 do kilkunastu złotych w miesiącu. Dowiedz się, jak uniknąć opłat i zyskać z kontem bankowym.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy poniżej
ikona piłka

Szybka piłka - konkretne odpowiedzi na popularne pytania.

ile kosztuje założenie i utrzymanie konta bankowego - artykuł
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Założenie konta praktycznie zawsze jest darmowe. Często za założenie konta bankowego, możesz też zyskać premię (nawet kilkaset złotych).
 • W przypadku bezwarunkowo darmowych kont bankowych, za utrzymanie konta nic nie zapłacisz.
 • Częściej spotykany wariant to tzw. warunkowo darmowe konta. Miesięczny koszt takiego rachunku wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Unikniesz go spełniając określone warunki aktywności.

Czy za konto w banku się płaci?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie "czy za konto bankowe się płaci?".

Jeśli chodzi o założenie rachunku, to zazwyczaj jest to operacja darmowa. Konto w banku otworzymy bez opłat - często z dodatkowym zyskiem! Dzieje się tak za sprawą promocji bankowych. Nowi klienci mogą liczyć na zysk rzędu kilkuset złotych za otwarcie konta w promocji i spełnienie prostych warunków aktywności np. aktywne korzystanie z nowego konta przez pierwsze 3 miesiące po otwarciu rachunku.

Zdarzają się promocje, w których można zyskać premię za samo otwarcie konta. Wysyłasz wniosek, otwierasz konto i otrzymujesz premię. To nie jest reguła, jednak takie oferty pojawiają się coraz częściej. Najczęściej w ten sposób mogą zyskiwać nowi klienci banku. Jeśli otwierasz rachunek w nowym banku (takim, w którym nie posiadałeś wcześniej konta), masz szansę na osiągnięcie zysku.

Darmowe otwarcie konta w banku to standard, a ile kosztuje utrzymanie konta bankowego? W najlepszym wariancie taki koszt, to 0 zł w miesiącu. W niektórych przypadkach, za to samo konto możemy zapłacić kilkanaście złotych miesięcznie. W dalszej części tego artykułu dowiesz się, co należy zrobić, aby uniknąć opłat za rachunek bankowy.

Zyskaj w promocji dla nowych klientów

Banki oferują ciekawe promocje dla nowych klientów, którzy zdecydują się założyć u nich konto. Często również powracający klienci - po odczekaniu czasu określonego regulaminem promocji (np. 12 miesięcy) - mogą liczyć na zysk otwierając konto w banku.

W ten sposób banki zachęcają nowych klientów do zapoznania się z ich ofertą. Uczestnictwo w takiej promocji to nic zobowiązującego, a w ten sposób można zyskać nawet kilkaset złotych ekstra i podreperować swój budżet.

Z takiej promocji można w każdej chwili zrezygnować i zamknąć konto, choć jeśli zrobisz to przed spełnieniem warunków aktywności promocji, wtedy zwyczajnie nie uzyskasz premii - całości lub określonej części.

Jest spora grupa osób, które posiadają konta w kilku bankach, a udział w promocjach to dla nich sposób na regularne osiąganie dodatkowych zysków. Co prawda nie mówimy tutaj o niebotycznych kwotach, jednak kilkadziesiąt do kilkuset złotych ekstra co miesiąc, może być traktowane jako przyzwoity dodatek.

Natomiast osoby, które pierwszy raz zetknęły się z tematem, mogą w tym miejscu zadać sobie pytanie "czy jest w tym jakiś haczyk?". Odpowiedź brzmi: i tak, i nie:

 • Promocje, to forma reklamy konta bankowego - podobnie jak np. reklama w telewizji, tylko że na trochę innych zasadach. Banki posiadają budżety marketingowe, które wykorzystują po to, aby w różny sposób promować swoje produkty i usługi. Premia dla klienta to zwyczajnie forma zachęcenia do zapoznania się z ofertą banku. I w tym sensie nie ma tutaj żadnych haczyków, ani pułapek.

A co zyskują banki?

 • Przede wszystkim nowego klienta, który otwierając konto w takiej promocji, może związać się z nimi na długie lata. Oprócz tego, często jednym z warunków uczestnictwa w promocji jest wyrażenie zgód marketingowych, jest więc szansa na to, że taki klient w przyszłości zdecyduje się też skorzystać z innego produktu banku, jak np. pożyczka czy kredyt.

Ile kosztuje utrzymanie konta bankowego?

W poprzedniej części odpowiedziałem na pytanie ile kosztuje założenie konta w banku. Jak mogłaś się dowiedzieć, z reguły jest to darmowe, a dodatkowo, dzięki promocjom, można zyskać premię.

Teraz zastanówmy się ile kosztuje utrzymanie konta w banku. W tym przypadku sytuacja nie jest już tak jednoznaczna.

Kiedy posługujemy się sformułowaniem "darmowe konto bankowe" mamy na myśli takie konta, za które nic się nie płaci bez względu na to, jak korzystamy z takiego rachunku (i czy w ogóle). Sytuacja kiedy otwierasz konto z premią, a później nie ponosisz opłat jest jak najbardziej możliwa.

Jednak nie zawsze jest to łatwe do osiągniecia. Utrzymanie konta bankowego będzie bezpłatne w dwóch sytuacjach:

 1. Kiedy wybierzesz bezwarunkowo darmowe konto.
 2. Kiedy wybierzesz warunkowo darmowe konto i spełnisz warunki aktywności, pozwalające uniknąć opłat za ten rachunek.

Przyjrzymy się teraz bliżej tym dwóm możliwościom.

Wariant #1 - bezwarunkowo darmowe konto

W tym wariancie sytuacja jest prosta. Zwyczajnie należy wybrać konto, które jest darmowe, bez konieczności spełnienia warunków.

Korzystając z bezwarunkowo darmowego konta nie poniesiesz opłat za:

 • prowadzenie rachunku,
 • kartę płatniczą,
 • wypłaty z bankomatów w kraju - wszystkie lub wybranych sieci.

Gdy posiadasz taki rachunek odpowiedź na pytanie ile kosztuje konto bankowe będzie prosta. Takie konto nic nie kosztuje - niezależnie czy z niego korzystasz czy nie. (Pamiętaj jednak, że możesz ponieść koszty za niestandardowe operacje na rachunku, o czym dowiesz się w dalszej części.)

ikona popularne
Wybierz bezwarunkowo darmowe konto

Wariant #2 - warunkowo darmowe konto

W drugim wariancie, aby odpowiedzieć na pytanie ile kosztuje konto w banku musielibyśmy już trochę bardziej nagimnastykować. I odpowiedź może być dwojaka: a) nic nie kosztuje lub b) kosztuje XX zł w miesiącu.

Wszystko to za sprawą warunków aktywności, koniecznych do spełnienia, w celu uniknięcia opłat.

Przyjmijmy, że wybrałeś konto w banku X. Warunek aktywności, polega na dokonaniu płatności kartą na kwotę 300 zł w miesiącu. W innym przypadku poniesiesz opłatę 7 zł miesięcznie.

Jeśli aktywnie korzystasz z konta i dokonujesz płatności bezgotówkowych w kwocie minimum 300 zł co miesiąc, wtedy utrzymanie takiego konta będzie bezpłatne.

Z kolei w sytuacji, gdy nie będziesz korzystać z takiego rachunku w ogóle, jego utrzymanie będzie wiązać się z opłatą wysokości 7 zł każdego miesiąca.

Tak więc tak naprawdę to od ciebie i tego, w jaki sposób wykorzystujesz konto będzie zależeć to, jaki będzie koszt jego utrzymania. Wybierając konto w banku, znajdź taką ofertę, korzystając z której będziesz mógł uniknąć tych kosztów.

Konto osobiste to nie tylko prowadzenie konta, wypłaty z bankomatów i karta płatnicza

Czy wiesz, że nawet wybierając "bezwarunkowo darmowe konto bankowe" możesz ponieść koszty z nim związane?

W przypadku takich rachunków prowadzenie konta i obsługa karty płatniczej są bezpłatne, z reguły również możemy liczyć na darmowe wypłaty z bankomatów w kraju. Wówczas, nawet jeśli nie będziemy korzystali z takiego konta osobistego, to nic nie zapłacimy, stąd mowa o "bezwarunkowo darmowym rachunku".

Skąd jednak możliwe opłaty? Wszystko za sprawą kosztów niestandardowych operacji bankowych.

Na przykład: przelewy w bankowości elektronicznej (przelewy internetowe lub w aplikacji mobilnej) zazwyczaj są bezpłatne. Za taki sam przelew w oddziale banku, będziemy musieli ponieść koszty.

Również w przypadku, gdy z konta korzystamy bardzo aktywnie i wykorzystujemy je ponad standard, to możemy ponieść koszty za niektóre operacje na rachunku. Są to na przykład:

 • przelewy natychmiastowe,
 • zlecenia stałe,
 • polecenia zapłaty,
 • przelewy zagraniczne,
 • przelewy zwykłe, zlecone w oddziale banku,
 • wypłaty z bankomatów za granicą.
ile kosztuje założenie i utrzymanie konta bankowego - artykuł
Na temat dobrze spojrzeć trochę szerzej i upewnić się, że korzystając z konta w banku nie poniesiesz też innych opłat, niż tylko te podstawowe.

Co jednak istotne, w przypadku kont osobistych, koszty za te operacje nie są stałe i zazwyczaj zależą od ilości złożonych dyspozycji. To znaczy, że jeśli przelew natychmiastowy kosztuje 5 zł, a my w jednym miesiącu dokonamy takich przelewów 10, a w innym 0, to tego pierwszego miesiąca zapłacimy 50 zł, a drugiego - 0 zł.

W tym przypadku nie ma mowy o spełnianiu warunków aktywności, aby tych opłat uniknąć. Koszt wynikający z realizacji takich operacji jest zależny od ilości tych operacji. Szczególnym przypadkiem może być miesięczny pakiet, za który zapłacimy opłatę stałą, abonamentową. Tego rodzaju pakiety jednak zazwyczaj służą zmniejszeniu kosztów, a ich dostępność jest zależna od banku.

Jak korzystać z konta bankowego i nie tracić? Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie "ile kosztuje założenie konta w banku?" jest dość prosta. Za założenie konta bankowego z reguły nie zapłacimy nic. W zdecydowanej większości przypadków otwarcie rachunku jest darmowe, a często możemy też liczyć na premię, którą uzyskamy przy spełnieniu warunków promocji (jeśli tylko zdecydujemy się wziąć w niej udział).

Jeśli chodzi o prowadzenie konta i utrzymanie rachunku, sytuacja trochę się komplikuje. Koszt utrzymania konta zależy przede wszystkim od:

 • opłaty za prowadzenie rachunku,
 • opłaty za kartę debetową,
 • opłaty za wypłaty z bankomatów w kraju (czy są dostępne darmowe wypłaty?).

Dobrze wybrać konto, dzięki któremu będziemy mogli uniknąć opłat tego rodzaju bez konieczności spełniania żadnych warunków.

Faktem jest natomiast, że dostępność takich produktów jest mocno ograniczona, a korzystanie z kont osobistych zazwyczaj wiąże się z warunkowymi opłatami.

Wtedy warto zdecydować się na takie konto osobiste, korzystając z którego będziemy mogli regularnie uniknąć tych warunkowych opłat.

Na przykład, jeśli warunkowa opłata za kartę wynosi 7 zł i możemy jej uniknąć dokonując transakcji bezgotówkowych na kwotę 300 zł, to czy jesteśmy regularnie spełniać warunek pozwalający na to, aby jej uniknąć?

Konta osobiste to produkty, które dają szanse na osiągnięcie zysku. W tym celu należy otworzyć taki rachunek w promocji, a następnie regularnie spełniać warunki umożliwiające uniknięcie opłat - jeśli takie występują. W innym przypadku za utrzymanie konta będziemy ponosić regularne koszty.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
jak pobrać pieniądze z bankomatu - artykuł

Wypłata pieniędzy z bankomatu - instrukcja krok po kroku

PRZECZYTAJ → 
kantor płatność kartą - artykuł

Czy w kantorze można płacić kartą?

PRZECZYTAJ → 
karta debetowa - co to jest?

Karta debetowa – czym jest? Najważniejsze informacje

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
chevron-down-circle