ranking kont - logo serwisu

Formy dofinansowania zakupu mieszkania

ikona kalendarza
20/01/2023
Choć ceny mieszkań powoli zaczynają spadać, nadal dla wielu osób zakup, a nawet wynajem własnego lokum to duże obciążenie finansowe. Jeżeli nie masz możliwości otrzymania kredytu na standardowych warunkach, upewnij się, czy nie przysługuje ci prawo udziału w jednym z programów wsparcia. Przygotowaliśmy dla ciebie zestawienie aktualnych inicjatyw rządowych.
formy dofinansowania zakupu mieszkania - obrazek artykułu
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
 • Możesz skorzystać z kilku form dofinansowania zakupu mieszkania lub dopłat do najmu. Każde dofinansowanie kredytu mieszkaniowego przysługuje na nieco innych zasadach.
 • Mieszkanie bez wkładu własnego pozwala uzyskać kredyt hipoteczny z dopłatą rządową bez zgromadzonych środków.
 • Dofinansowanie kredytu mieszkaniowego Pierwsze Mieszkanie przewiduje dopłaty w ramach otrzymanego kredytu oraz konto z Premią Mieszkaniową.
 • Mieszkanie dla rozwoju oraz Mieszkanie na Start to formy wsparcia wynajmu lokali przez osoby, które nie chcą lub nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny.

Dlaczego warto skorzystać z dofinansowania kredytu mieszkaniowego?

Utrzymująca się na wysokim poziomie inflacja, a także restrykcyjna polityka realizowana przez KNF i pośrednio cały sektor bankowy, sprawiają, że obecnie trudniej jest otrzymać kredyt hipoteczny niż jeszcze 2 lub 3 lata temu. Przyznawane kwoty dofinansowania są też niższe.

Do tej pory rząd zrealizował kilka programów wsparcia w nabyciu mieszkania (Rodzina na Swoim, Mieszkanie dla Młodych oraz Mieszkanie Plus), które były kierowane głównie do młodych osób i miały pomóc im w ustabilizowaniu sytuacji życiowej. Jakie formy dofinansowania są dostępne aktualnie?

ikona strzałki
Formy dofinansowania zakupu mieszkań

W tym artykule opisaliśmy wymienione formy dofinansowania zakupu mieszkań:

 • Mieszkanie bez wkładu własnego
 • Pierwsze Mieszkanie
  • Bezpieczny Kredyt 2%
  • Konto Mieszkaniowe
 • Mieszkanie dla Rozwoju
 • Mieszkanie na Start
ikona strzałki

Mieszkanie bez wkładu własnego

Mieszkanie bez wkładu własnego to rozwiązanie, które weszło w życie pod koniec maja 2022 r. Przewiduje możliwość uzyskania gwarancji udzielonej przez BGK, która zastępuje wkład własny. Dzięki temu o dofinansowanie zakupu mieszkania mogą ubiegać się osoby, które wykażą w banku dochody, ale nie mają zgromadzonej kwoty wkładu własnego. Gwarantowanych kredytów hipotecznych udzielają banki, które zawarły w tym zakresie umowę z BGK.

wskazówka ikona (jasna)
Wysokość dofinansowania

Wysokość dofinansowania to minimalnie 10%, a maksymalnie 20% całości wydatków, na jakie udzielany jest kredyt. Aby móc ubiegać się o dofinansowanie, musisz spełnić następujące warunki:

 • nie przysługuje ci prawo własności innego mieszkania lub domu jednorodzinnego (wyjątkiem jest sytuacja, kiedy masz dwoje lub więcej dzieci – wtedy jednak maksymalna powierzchnia lokalu, który już posiadasz jest ograniczona i wynosi od 50 do 90 m2 w zależności od liczebności rodziny);
 • nie dokonywałeś w okresie 5 lat poprzedzających złożenie wniosku kredytowego darowizny lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego na rzecz innego członka rodziny.

Z pomocą gwarantowanego kredytu hipotecznego nie możesz nabyć każdego mieszkania, ponieważ BGK określa maksymalną cenę 1 metra kwadratowego inwestycji z podziałem na gminy. Limity prezentują się inaczej dla rynku pierwotnego oraz wtórnego i są cyklicznie waloryzowane.

Pieniądze otrzymane w ramach Kredytu bez wkładu własnego możesz przeznaczyć nie tylko na zakup mieszkania lub wybudowanie domu, ale również ich wyposażenie.

Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. spłata rodzinna. Polega ona na jednorazowej spłacie części kapitału gwarantowanego kredytu hipotecznego, jeżeli w trakcie obowiązywania kredytu dojdzie do powiększenia się rodziny wnioskodawcy. Wysokość spłaty części kredytu wynosi 20 tys. zł przy drugim dziecku oraz 60 tys. zł przy trzecim lub kolejnym.

Więcej informacji na temat tej formy dofinansowania znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

ikona strzałki

Pierwsze Mieszkanie

Program Pierwsze Mieszkanie jest oparty na dwóch mechanizmach: Bezpiecznym Kredycie 2% oraz Koncie Mieszkaniowym.

Bezpieczny Kredyt 2%

Przez pierwsze 10 lat kredytowania program przewiduje dopłaty, tak, aby efektywne oprocentowanie wyniosło dla kredytobiorcy 2% powiększone o ewentualne marże i prowizje banku. Wsparcie jest przewidziane wyłącznie dla kredytów o okresowo stałej racie.

Bezpieczny Kredyt 2% przysługuje osobom do 45. roku życia, które nie dysponują prawem do innej nieruchomości (domu lub mieszkania). Możesz z niego skorzystać jako singiel. Jest dostępny też dla współmałżonków – w ich przypadku przesłankę wieku oraz braku prawa do innej nieruchomości musi spełnić jedna osoba.

Maksymalna wysokość preferencyjnego kredytu wynosi 500 tys. zł lub 600 tys. zł w przypadku rodzin z dzieckiem. Dofinansowanie może być udzielone zarówno na mieszkanie z rynku wtórnego, jak i pierwotnego. W przeciwieństwie do programu Mieszkanie bez wkładu własnego nie obowiązuje tutaj graniczna kwota dla jednego metra kwadratowego nieruchomości.

Konto Mieszkaniowe

Z kolei Konto Mieszkaniowe polega na zobowiązaniu się wnioskodawcy do systematycznego oszczędzania przez okres od 3 do 10 lat. Minimalna suma comiesięcznego wkładu wynosi 500 zł, maksymalna – 2 tys. zł, przy czym raz w roku możesz skorzystać z wakacji i nie dokonywać wpłaty. Możliwość założenia konta przysługuje osobom bez prawa do innego lokalu oraz takim, które mieszkają już w innym mieszkaniu przynajmniej z dwójką własnych lub przysposobionych dzieci. Maksymalny metraż mieszkania jest uzależniony od liczebności rodziny.

Oszczędzającemu przysługuje Premia Mieszkaniowa wypłacana raz w roku. Jest ona równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego w zależności od tego, która wartość jest korzystniejsza. Gromadzone środki są zwolnione z podatku Belki pod warunkiem, że przeznaczysz je np. na:

 • zakup mieszkania;
 • zakup lub budowę domu;
 • partycypację w SIM lub TBS;
 • wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej.

Jeżeli nie sfinalizujesz inwestycji przed upływem okresu oszczędzania, masz na to 5 lat.

Więcej informacji o programie Pierwsze Mieszkanie znajdziesz na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

żarówka ikona

Warto wiedzieć

Program Pierwsze Mieszkanie możesz połączyć z Mieszkaniem bez wkładu własnego i ubiegać się o kredyt nawet bez zgromadzonych środków.

ikona strzałki

Mieszkanie dla rozwoju

Dla osób, które nie są zainteresowanie kupnem mieszkania, ale chcą korzystać z wynajmowanej nieruchomości na preferencyjnych warunkach, Polski Fundusz Rozwoju stworzył program Mieszkanie dla rozwoju. Jego założeniem jest wsparcie młodych rodzin, osób rozpoczynających karierę zawodową oraz tych, które nie mają zdolności kredytowej.

Mieszkania dostępne w ramach programu oferowane są na umowach najmu długoterminowego z atrakcyjnym czynszem oraz możliwością ubiegania się o dopłatę w wysokości uzależnionej od indywidualnej sytuacji wynajmującego (między 100 a 800 zł miesięcznie, nawet na 15 lat). Decydując się na mieszkanie dla rozwoju, nie potrzebujesz wkładu własnego, wpłacasz jedynie kilkumiesięczną kaucję.

Mieszkania dla rozwoju mogą być wynajmowane z opcją dojścia do własności. Wtedy w czynsz wliczona jest opłata za wykup mieszkania, które ostatecznie stanie się Twoją własnością. Do tej pory wybudowano ponad 1000 mieszkań w ramach programu, m.in. w Białej Podlaskiej, Wałbrzychu i Kępnie.

ikona strzałki

Mieszkanie na Start

Mieszkanie na Start to możliwość otrzymania wsparcia w postaci dopłat do kosztów wynajmu lokalu. Dopłaty mogą dotyczyć:

 • nowo wybudowanych mieszkań;
 • mieszkań oddanych do użytkowania w ramach rewitalizacji;
 • lokali lub budynków przekazanych gminie w ramach rozliczenia „lokal za grunt”;
 • mieszkań udostępnianych przez Społeczną Agencję Najmu.

Inicjatywa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób o niższych dochodach, które nie mogą pozwolić sobie na zakup mieszkania. Jeśli masz tytuł do innej nieruchomości, również nie skorzystasz z dopłaty.

Wsparcie może być przyznane nawet na 15 lat, przy czym twoja zdolność czynszowa jest regularnie badana. Wysokość dofinansowania jest uzależniona nie tylko od wielkości gospodarstwa domowego, ale też lokalizacji mieszkania.

Dla przykładu we Wrocławiu dopłaty wahają się od 215 zł (przy jednoosobowym gospodarstwie) do nawet 1019 zł (przy gospodarstwie 6-osobowym lub liczniejszym).

Więcej o programie Mieszkanie na Start przeczytasz tutaj.

Czy warto korzystać z aktualnych programów dofinansowania?

Wybór dostępnych opcji jest dosyć szeroki. Inicjatywy, w założeniu mają ułatwić uzyskanie lub spłatę kredytu oraz zapewnić wsparcie dla osób, które nie chcą ubiegać się o niego lub nie dysponują zdolnością kredytową i mieszkają w lokalach wynajmowanych.

Pamiętaj, że większość programów jest ograniczona czasowo i w kolejnych latach mogą one zniknąć lub ulec zmianie. Zawsze sprawdzaj aktualne informacje na temat form dofinansowania, które znajdziesz na stronach ministerialnych.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
karta zbliżeniowa - artykuł

Karta zbliżeniowa - jak działa? Czy jest bezpieczna?

PRZECZYTAJ → 
bank bez kosztów - czy takie są?

Bank bez opłat za kartę, prowadzenie konta i bankomaty - przegląd możliwości

PRZECZYTAJ → 
w bankomacie można wypłacać pieniądze bez opłat Revolutem

Bankomaty bez prowizji Revolut - limity wypłat bez opłat

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
cross