ranking kont - logo serwisu

Dwa konta w jednym banku – czy to dobry pomysł?

ikona kalendarza
22/06/2021
Według raportu przygotowanego przez PRnews.pl łączna liczba klientów bankowości detalicznej w Polsce w IV kwartale 2020 roku wyniosła ok. 48 milionów. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości, należy dodać, że podana liczba nie jest efektem błędu czy roztargnienia. Taka sytuacja oznacza, że część spośród Polaków posiada więcej niż jedno konto bankowe. Jednocześnie jego otworzenie wymaga spełnienia formalności i powinno być poprzedzone rzetelną analizą informacji na temat warunków korzystania z produktów finansowych oferowanych przez poszczególne banki. Dlaczego zatem wielu z nas decyduje się na posiadanie więcej niż jednego konta?
dwa konta w jednym banku - artykuł
spis treści ikona

Najważniejsze sekcje artykułu

Aktualizacja: 08/03/2024
Pomóż ulepszyć ten artykuł

Staramy się przygotowywać wartościowe materiały, ale względu na zmieniającą się ofertę nie możemy zagwarantować, że treści będą zawsze aktualne. Widzisz nieaktualną informację? Chcesz zostawić opinię? Świetnie! Napisz na: kontakt@wordpress-810317-2779302.cloudwaysapps.com

Dwa konta bankowe – kiedy jest to dobry pomysł?

Już na początku należy zaznaczyć, że uzyskanie odpowiedzi na to pytanie uzależnione jest od indywidualnych potrzeb każdego z nas. Dwa konta w jednym banku lub kilka kont w różnych bankach warto posiadać wówczas, gdy każde z nich ma pełnić inną funkcję.

Obecnie można znaleźć wiele rodzajów kont bankowych dla indywidualnych użytkowników – są to między innymi:

  • „standardowe” konto osobiste (rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy – ROR), na którym gromadzone są nasze dochody i za pomocą którego regulujemy codzienne zobowiązania,
  • konto oszczędnościowe – do zgromadzonych na nim środków doliczane jest oprocentowanie – choć z reguły nie generuje ono zbyt wysokich zysków, to trzymanie pieniędzy na takim rachunku pozwala na osiąganie przynajmniej drobnych korzyści finansowych,
  • konto walutowe – najczęściej służące do obsługi bieżących spraw związanych z płatnościami transgranicznymi.

Czy można mieć dwa konta bankowe?

Tak, nie istnieje zakaz zabraniający posiadania więcej niż jednego konta. Oczywiście decyzja o posiadaniu więcej niż jednego rachunku powinna być przemyślana.

Dwa konta bankowe – zalety

Dobrym rozwiązaniem jest połączenie kont bankowych mających różne cechy, np. osobistego do zarządzania codziennymi sprawami dotyczącymi domowego budżetu oraz oszczędnościowego, dzięki któremu możliwe jest powiększanie posiadanych zasobów finansowych. Uzupełnieniem może być także konto osobiste otworzone w ramach promocji (obecnie banki oferują liczne akcje promocyjne dla nowych klientów, oferując im bonusy o wartości nawet kilkuset złotych).

2 konta bankowe - obrazek
Posiadanie kilku kont bankowych ma swoje unikalne zalety

Rzadko wskazuje się na inną zaletę posiadania różnych kont osobistych, która wiąże się np. ze zgubieniem karty debetowej. Choć w takiej sytuacji wciąż teoretycznie mamy dostęp do środków na koncie za pośrednictwem bankowości mobilnej, to w wyniku zgłoszenia do banku dyspozycji zablokowania karty możliwość korzystania z tej karty oraz jej wirtualnego odpowiednika zostaje zablokowana. Wtedy możemy posiłkować się środkami zgromadzonymi na drugim koncie, bez konieczności wizyty w lokalnym oddziale banku czy oczekiwania na nową kartę debetową.

Posiadanie drugiego konta jest dobrym rozwiązaniem także dla osób będących w związku, które mają wspólne konto bankowe, lecz chcą zachować niezależność finansową i przelewać część zarobionych środków na rachunek, do którego mają wyłączny dostęp.

Wreszcie, dzięki posiadaniu kont w wielu bankach możliwe jest czerpanie z dodatkowych korzyści, np. możliwości otrzymania preferencyjnych warunków uzyskania kredytu czy promocji w wybranych sieciach handlowych.

Ułatwienia dla właścicieli wielu rachunków

W erze nowoczesnych technologii posiadanie wielu kont nie jest już niczym skomplikowanym. Dla ich właścicieli istnieje szereg rozwiązań w zakresie bankowości mobilnej. Mogą oni np. zainstalować na smartfonie aplikacje mobilne banków, których są klientami, bądź wykorzystywać Google Pay (lub Apple Pay) w celu łatwego korzystania z różnych kart oraz rachunków.

Polecamy

ikona - promocje

Szukasz oprocentowanego rachunku? Sprawdź dostępne oferty na stronie: Konto Oszczędnościowe

Dwa konta bankowe – o czym należy pamiętać?

Jak widać, posiadanie dwóch różnych kont bankowych oznacza wiele korzyści dla ich posiadacza. Należy jednak pamiętać o jednej kwestii – opłatach za prowadzenie konta naliczanych przez bank. Zazwyczaj opłaty te pojawiają się wówczas, gdy posiadacz danego rachunku nie spełni wymagań uwzględnionych w regulaminie oferty. Przyczyną ich naliczenia może być np. niespełnienie wymogu zrealizowania w miesiącu kartą debetową transakcji o określonej wartości bądź brak wpływów na konto bankowe.

O ile w większości przypadków opłaty nie są wysokie i wynoszą kilka złotych w skali miesiąca (z reguły nie więcej niż kilkanaście złotych miesięcznie), to w przypadku posiadania kilku różnych kont może się okazać, że naliczane przez banki opłaty stanowią łącznie dość znaczną kwotę sięgającą nawet kilkuset złotych w ciągu roku. Dlatego też, jeśli nie chcemy odmówić sobie wyjścia do kina lub restauracji, powinniśmy koniecznie pamiętać o warunkach, jakie należy spełnić, by uniknąć niepotrzebnych opłat za prowadzenie osobistych kont bankowych.

Wnioski

Czy warto mieć kilka kont bankowych? Nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Z jednej strony takie rozwiązanie może oznaczać wiele korzyści, zapewniając elastyczność działania, jednak z drugiej strony należy pamiętać o przestrzeganiu warunków związanych z użytkowaniem kont – może się bowiem okazać, że korzyści z posiadania dodatkowego rachunku oszczędnościowego zostaną pochłonięte przez dodatkowe opłaty związane z jego prowadzeniem. Mimo wszystko warto brać pod uwagę takie rozwiązanie.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
obrazek przedstawia mężczyznę siedzącego na sofie, korzystającego z laptopa w celu otwarcia konta bankowego online

Szybkie otwarcie konta bankowego online: 3 najlepsze sposoby

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia osobę trzymającą smartfona w ręku, co sybmolizuje czek BLIK, opisywany w tym artykule

Czek BLIK - czym jest i jak działa?

PRZECZYTAJ → 
gdzie założyć konto w banku? obrazek artykułu

W jakim banku najlepiej założyć konto osobiste? (2024 r.) Oferty i wskazówki

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
crosschevron-down-circle