ranking kont - logo serwisu

Dowód osobisty - jak go wyrobić? Czy trzeba nosić go ze sobą? 8 odpowiedzi na częste pytania

dowód osobisty - obrazek artykułu
Jak wyrobić dowód osobisty? Jak założyć elektroniczny dowód tożsamości? Czy istnieje obowiązek noszenia dowodu osobistego? Jak zastrzec dowód w przypadku kradzieży? Odpowiedzi na te oraz inne często zadawane pytania, które dotyczą kluczowego dokumentu tożsamości, znajdziesz w tym artykule.

8 odpowiedzi na pytania dotyczące dowodu osobistego

Nie tak dawno na blogu opublikowałem artykuł, w którym opisałem czym jest nowy e-dowód osobisty. Przygotowując tamten materiał, natknąłem się na wiele pytań o dokument stwierdzający tożsamość. Postanowiłem więc napisać kolejny tekst, w którym odpowiem na 8 często pojawiających się pytań dotyczących dowodu osobistego.

Jeśli szukasz informacji na temat dowodu osobistego, możesz czytać ten artykuł jak zwykły tekst - od początku do końca. Z całą pewnością w treści znajdziesz dużo przydatnych wiadomości.

Jeśli natomiast poszukujesz odpowiedzi na konkretne pytania, (np. jak wyrobić dowód osobisty), wtedy możesz przeskoczyć do zagadnienia, które interesuje Cię najbardziej. Po prostu kliknij na pytanie z listy, żeby przejść do wyjaśnienia.

Pytanie #1

Jak wyrobić dowód osobisty?

Wniosek o dowód osobisty musi złożyć każda osoba, która ukończyła 18 lat i nie posiada dowodu osobistego albo powinna wymienić dowód. Może to się zdarzyć w sytuacji zmiany danych osobowych (np. po ślubie).

Wniosek o dowód złożysz w dowolnym urzędzie gminy na terenie całego kraju. Wyrobienie dowodu osobistego jest bezpłatne, a na nowy dokument będziesz czekać maksymalnie 30 dni od momentu złożenia wniosku.

Dokumenty jakich potrzebujesz do wyrobienia dowodu, to:

  • Wniosek o wydanie dowodu osobistego. Możesz go uzupełnić w urzędzie, ale jest też łatwiejsze rozwiązanie. Wystarczy pobrać wniosek przez internet, wydrukować i uzupełnić go w domu, a następnie dostarczyć do urzędu gminy. Wniosek do druku, w pliku .pdf możesz pobrać z tej strony.
  • Kolorowe zdjęcie na papierze fotograficznym. Wymagania dotyczące zdjęć znajdziesz na tej stronie. Możesz też liczyć na wsparcie profesjonalisty w zakładzie fotograficznym, który poinstruuje Cię w tej kwestii.
  • Przygotuj również dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport - jeśli posiadasz takie dokumenty.

Osoby, które otrzymały polskie obywatelstwo, na etapie składania wniosku o dowód osobisty powinny również przedstawić dokument podróży (może być nim np. paszport) lub inny dokument tożsamości.

Pytanie #2

Jak założyć dowód elektroniczny (e-dowód)?

E-dowód osobisty (dowód elektroniczny) jest nowoczesną wersją klasycznego dowodu osobistego. Spełnia wszystkie funkcje standardowego dowodu osobistego, a dodatkowo pozwala skorzystać ze specjalnych rozwiązań, takich jak:

  • profil osobisty,
  • podpis osobisty,
  • podpis kwalifikowany,
  • potwierdzenie tożsamości,
  • dokument podróży zgodny z wymogami ICAO.

A jak założyć e dowód? Dowód elektroniczny wyrabiasz w taki sam sposób, jak zwykły dowód osobisty. Jedyna różnica polega w procedurze, która nieznacznie różni się w przypadku tego rodzaju dokumentu. Do wydania e-dowodu potrzebne będzie pobranie odcisków palców oraz złożenie wzoru podpisu, które później zostaną umieszczone na Twoim nowym dokumencie tożsamości. Wszystkie formalności zrealizujesz na etapie składania wniosku w urzędzie gminy.

Pytanie #3

Czy jest obowiązek noszenia dowodu osobistego?

Każda osoba, która ukończyła 18 rok życia ma obowiązek posiadania dowodu osobistego. Czy jednak powinieneś posiadać taki dokument przy sobie (inaczej mówiąc: nosić go ze sobą)?

W praktyce nie istnieje obowiązek noszenia przy sobie dokumentu tożsamości. W przypadku gdy policja będzie chciała Ciebie wylegitymować, a Ty nie masz przy sobie dowodu osobistego, możesz złożyć oświadczenie ustne. Istnieją też inne sposoby na potwierdzenie swojej tożsamości.

Jednak gdy w trakcie kontroli dojdzie do nieporozumienia, sprawa może dość mocno się skomplikować, a w najgorszym przypadku możesz nawet zostać zatrzymany okres 24 godzin w celu potwierdzenia tożsamości.

Dlatego nawet pomimo tego, że nie istnieje obowiązek posiadania dowodu osobistego, zadbaj o to, aby zawsze mieć przy sobie dokument stwierdzający tożsamość. Unikniesz wtedy zbędnych problemów.

Pytanie #4

Jak zastrzec dowód osobisty?

Co w przypadku gdy zgubisz dowód osobisty? W takiej sytuacji jak najszybciej powinieneś zgłosić zagubienie dokumentu. Możesz to zrobić online lub stacjonarnie.

Zagubienie dowodu osobistego online, możesz zgłosić przez internet na tej stronie. Po kliknięciu w przycisk "WYŚLIJ ZGŁOSZENIE" zostaniesz przeniesiony na specjalną stronę logowania. Do zgłoszenia zagubionego dowodu osobistego, możesz wykorzystać Profil Zaufany.

Zgubienie dowodu osobistego możesz również zgłosić w urzędzie gminy. Jest to bardziej czasochłonna metoda. Niezbędne będzie wypełnienie specjalnego formularza zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego.

Jeśli przebywasz za granicą i zgubiłeś dowód, zdarzenie należy zgłosić w najbliższym polskim konsulacie. Zrobisz to osobiście, pocztą, faksem lub listownie.

Pytanie #5

Czy możesz posiadać dowód osobisty w telefonie?

Jeśli korzystasz z telefonu w celu dokonywania płatności (np. płatności kartą wirtualną), wtedy jest możliwe, że odzwyczaiłaś się od noszenia przy sobie portfela. To nie jest żaden problem, ponieważ dowód osobisty możesz również przechowywać w swoim smartfonie.

W tym celu możesz wykorzystać aplikację mObywatel. Dzięki niej, przy użyciu smartfona, wylegitymujesz odbierając przesyłkę na poczcie czy potwierdzisz swoją tożsamość w innych sytuacjach, które tego wymagają.

Z wykorzystaniem tej aplikacji nie powinieneś mieć żadnego problemu, ale wciąż mogą zdarzyć się nieliczne wyjątki gdzie niezbędny okaże się plastikowy dowód osobisty. Dlatego zanim po raz pierwszy udasz się do miejsca, w którym zamierzasz skorzystać z aplikacji mObywatel, upewnij się wcześniej, że nie będzie z tym problemu.

bank ikona

W tych miejscach i sytuacjach możesz korzystać z dowodu osobistego w telefonie

Oto lista sytuacji, kiedy możesz skorzystać z dowodu osobistego w aplikacji mObywatel:

  • wybory powszechne,
  • publiczna służba zdrowia,
  • prywatna służba zdrowia (jeśli w przepisach, tj. umowie lub regulaminie nie wskazano inaczej),
  • zakup alkoholu,
  • apteka,
  • kontrola drogowa,
  • kontrola policji,
  • Poczta Polska (z wyjątkiem usług finansowych),
  • Podróż: kontrola biletów,
  • Hotel / Hostel / Schronisko.

Jednak wciąż nie wszędzie będziesz mógł skorzystać z dowodu w telefonie.

bank ikona

W tych miejscach i sytuacjach NIE możesz korzystać z dowodu osobistego w telefonie

  • notariusz,
  • przejście graniczne,
  • usługi telekomunikacyjne,
  • sąd,
  • odbiór paszportu,
  • odbiór dowodu osobistego.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, to szczegółową listę wraz z wyjaśnieniem znajdziesz na tej stronie.

Jeśli posiadasz nowy e-dowód osobisty i chcesz skorzystać z jego funkcji elektronicznych, takich jak np. podpis osobisty, konieczne okaże się zainstalowanie specjalnej aplikacji: eDO app.

Pytanie #6

Jak wymienić dowód osobisty?

W sytuacji gdy Twój dowód osobisty traci ważność albo gdy dokument jest wciąż ważny, ale chcesz uzyskać nowy e-dowód, konieczna będzie wymiana dowodu osobistego.

Proces wymiany dowodu osobistego praktycznie niczym różni się od procesu wyrobienia nowego dokumentu, opisanego w punkcie pierwszym (na wstępie tego artykułu).

Na etapie składania wniosku, będziesz potrzebować dotychczasowego dokumentu tożsamości, którym legitymujesz się w danej chwili. Potrzebne jest również uzupełnienie formularza wymaganego do wydania nowego dowodu oraz dostarczenie zdjęć na papierze fotograficznym.

Dodatkowe informacje na temat wymiany dowodu osobistego, znajdziesz też w odpowiedzi na pierwsze pytanie ("jak wyrobić dowód osobisty").

Pytanie #7

Czym jest numer CAN i gdzie się znajduje?

Nowe e-dowody osobiste posiadają numer CAN. Numer CAN jest to tzw. numer dostępowy, który służy do wykorzystywania elektronicznych funkcji dowodu osobistego.

Numer CAN jest umiejscowiony na awersie dowodu osobistego, czyli na jego pierwszej stronie, w prawym dolnym rogu.

Jest również zapisany na rewersie e-dowodu osobistego, na kodzie kreskowym, z tyłu dokumentu.

Numer CAN znajdziesz tylko na nowych e-dowodach osobistych. Nie występuje w klasycznej ("starej") wersji dowodu.

Pytanie #8

Gdzie jest seria i numer dowodu osobistego?

Serii i numeru dowodu osobistego są wymagane przy zawieraniu różnego rodzaju umów, a także przy załatwianiu spraw urzędowych.

Seria i numer dowodu osobistego to ciąg liter i liczb. Znajdziesz je w prawym górnym dowodu osobistego, na jego odwrocie (seria i nr dowodu są zlokalizowane na prawo od numeru PESEL).

Pamietaj, że dane takie jak seria i numer twojego dokumentu tożsamości to informacje, które złodziej może wykorzystać do zawarcia niekorzystnych umów (np. kredytu czy pożyczki). Dlatego zadbaj o ochronę tych danych i nigdy nie udostępniaj ich, jeśli nie masz pewności czy jest to bezpieczne.

Wyjaśnienie najważniejszych kwestii związanych z dowodem osobistym

W tym artykule są odpowiedzi na 8 pytań związanych z dokumentem tożsamości, który powinien posiadać każdy pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej. Wierzę, że pomogą one Ci lepiej zrozumieć najważniejsze kwestie związane z dowodem osobistym.

Sprawdź również ten artykuł na temat e-dowodu osobistego, z wyjaśnieniem najważniejszych zagadnień dotyczących nowego, elektronicznego dokumentu tożsamości.

Warto pamiętać o tym, że dowód osobisty można przechowywać w telefonie. Wiele osób przyzwyczaiło się już, że smartfon może zastąpić zwykłą kartę płatniczą. Możliwość przechowywania dokumentu tożsamości w telefonie, to argument, żeby korzystać ze smartfona zamiast z portfela.

Ocena Artykulu
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - założyciel serwisu
Łukasz Scheibinger
Założyłem serwis rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
bankowość mobilna

Bankowość mobilna i innowacje w aplikacjach bankowych

PRZECZYTAJ → 
obrazek wyróżniający - artykuł o Międzynarodowym Numerze Rachunku Bankowego

IBAN - co to jest? Numery banków w Polsce

PRZECZYTAJ → 
obrazek przedstawia mężczyznę siedzącego na sofie, korzystającego z laptopa w celu otwarcia konta bankowego online

Szybkie otwarcie konta bankowego online: 3 najlepsze sposoby

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka