ranking kont - logo serwisu

Dlaczego karta zbliżeniowa nie działa? Możliwe przyczyny

ikona kalendarza
01/02/2021
Z pewnością każdy boi się dwóch sytuacji, jakie mogą zdarzyć się w supermarkecie. Uruchomienia bramki przy kasie oraz tego, że okaże się, że karta nie chce przejść i nie można za jej pomocą zapłacić za produkty. Zdarzyło ci się kiedyś aby twoja karta płatnicza nie zadziałała wtedy, gdy poszedłeś do sklepu po podstawowe produkty, chociaż byłeś pewien że masz wystarczająco dużo pieniędzy na koncie?
jakie są przyczyny dlaczego nie działa karta zbliżeniowa?
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Jest wiele przyczyn dlaczego transakcje zbliżeniowe mogą być blokowane. Jednym z nich jest brak aktywacji płatności zbliżeniowych.
  • Kolejną przyczyną, która uniemożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych, jest uszkodzenie karty.
  • Problemy z terminalem płatniczym mogą również skutkować odrzuceniem płatności zbliżeniowych.
  • W przypadku płatności kartą zbliżeniową powyżej 100 zł, wymagany jest kod PIN - bez autoryzacji zlecenie może zostać odrzucone.

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, kiedy nie mogłeś dokonać płatności zbliżeniowej, mogła ona być zarówno stresująca, jak i zagadkowa. Dlaczego twoja karta zbliżeniowa nie zadziałała wtedy, gdy chciałeś z niej skorzystać? Co mogło doprowadzić do takiej sytuacji i jak uniknąć takich przykrości w przyszłości?

Dlaczego transakcje zbliżeniowe mogą być blokowane?

Jest kilka przyczyn, dla których transakcje zbliżeniowe mogą być blokowane. Częstym powodem może być brak aktywacji płatności zbliżeniowych. W takich przypadkach nadal można płacić kartą, wkładając ją do terminala płatniczego.

W każdym banku aktywacja usługi płacenia zbliżeniowego jest włączana w nieco inny sposób. Jeżeli podejrzewasz, że możesz nie mieć aktywnych płatności zbliżeniowych, to możesz dowiedzieć się szczegółów logując się na swoje konto bankowe przez Internet lub w aplikacji mobilnej Twojego banku. Najczęściej płatności zbliżeniowe aktywowane są w sklepie, wraz z aktywacją karty płatniczej, podczas pierwszej transakcji, kiedy to trzeba podać PIN. Po tej transakcji można już płacić zbliżeniowo.

Innym powodem, dla którego karta zbliżeniowa przestała działać, jest jej uszkodzenie. Mowa tutaj nie tylko o takich oczywistych uszkodzeniach, jak złamanie czy wygięcie, ale również o zabrudzeniach czy przetarciach. W takich wypadkach trzeba wymienić kartę na nową, co może trochę potrwać.

Kolejnym powodem, dla którego karta zbliżeniowa nie działa, jest terminal płatniczy. Zablokowane płatności zbliżeniowe nie zawsze są spowodowane uszkodzeniem czy dezaktywacją twojej kart płatniczej. Czasami wina leży po stronie terminala płatniczego. Zanim w sklepie, w którym dokonujesz płatności, obsługa zorientuje się, że coś jest nie tak z terminalem płatniczym, może minąć trochę czasu i dopiero wtedy mogą zostać podjęte kroki, żeby poinformować klientów o zaistniałym zdarzeniu.

Wymagany PIN przy transakcjach zbliżeniowych

Od kiedy w 2019 roku została wdrożona dyrektywa PSD2 nie każda transakcja zbliżeniowa może odbywać się bez potwierdzenia numerem PIN. Wcześniej, przy transakcjach poniżej 50 złotych nie trzeba było wpisywać PINu. Teraz także nie trzeba wpisywać numeru PIN dla transakcji zbliżeniowych poniżej 100 złotych do momentu przekroczenia równowartości 150 euro w płatnościach od ostatniego silnego uwierzytelniania.

Czasami więc może zdarzyć się tak, że transakcja zbliżeniowa poniżej 100 złotych może potrzebować potwierdzenia PINem. Przeważnie dzieje się tak, przy którejś transakcji z kolei, wykonanej jednego dnia – w niektórych bankach jest w ten sposób sprawdzana co trzecia transakcja, a w innych co piąta.

Czekasz na wydanie nowej karty zbliżeniowej? Oto alternatywa, którą możesz zacząć wykorzystywać!

Jeżeli twoja karta zbliżeniowa nie działa, ponieważ została uszkodzona, przez co czekasz teraz na wydanie kolejnej, to możesz zacząć testować alternatywy. Jedną z takich alternatyw, która z roku na rok staje się coraz popularniejsza, jest płacenie zbliżeniowe telefonem. Inną, płatność BLIKiem, którą także wykonuje się za pomocą telefonu. W obu tych przypadkach nie trzeba posiadać fizycznej karty przy sobie.

W jaki sposób przebiega płatność BLIKiem? Jest prosta.

  • Przede wszystkim potrzebujesz posiadać konto w takim banku, który obsługuje płatności BLIKiem.
  • Musisz mieć także na telefonie zainstalowaną oficjalną aplikacje swojego banku.
  • Gdy płacisz w sklepie, należy wybrać opcję „płacę BLIKiem”.
  • Potem uruchamiasz aplikację banku i generujesz w niej kod BLIK.
  • Następnie wpisujesz na terminalu kod BLIK, który ci się wygenerował i potwierdzasz daną płatność w aplikacji za pomocą wpisania PINu, którym się logujesz do aplikacji (możliwe są też inne metody autoryzacji, np. Face ID).
ikona mobile

Banki z BLIKIEM

Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Getin Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pekao S.A., Spółdzielcza Grupa Bankowa, Noble Bank, Grupa BPS

BLIK jest niezwykle skuteczną alternatywą dla kart zbliżeniowych ponieważ jest dostępny w wielu bankach działających w Polsce. Ponadto dużą zaletą płacenia BLIKiem jest to, że każdy będzie mieć przy sobie telefon w przeciwieństwie do portfela niezależnie od sytuacji. Nie tylko nie trzeba martwić się o to, że karta zbliżeniowa działać nie będzie, ale także o to, czy w ogóle weźmie się ją z domu.

Bezpieczeństwo płatności telefonem

Płatności telefonem są bezpieczne z wielu względów. Przede wszystkim w większość przypadków należy je potwierdzić albo odciskiem palca, albo wprowadzeniem kodu PIN albo skanem twarzy.

Co więcej nawet sam telefon posiada dodatkowe zabezpieczenia – dodatkowy kod PIN do wpisania przy aktywacji telefonu, aktywacja za pomocą odcisku palca bądź rozpoznawania twarzy. Taka analiza bada tysiące punktów na twarzy, dzięki czemu nikt niepożądany nie będzie w stanie nawet uruchomić twojego telefonu.

Dlatego właśnie, jeżeli nie działa ci karta zbliżeniowa, powinieneś zastanowić się nad płatnościami telefonem, które są bezpieczne i jednocześnie są także bardzo wygodne.

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Redakcja - obrazek
Redakcja
Segregujemy otrzymane materiały i publikujemy je w konkretnych działach tematycznych. Zbieramy najnowsze informacja dotyczące nowoczesnej bankowości, finansów, ekonomii i zarządzania firmą.
Dalsza lektura:
przelew online

Jak zrobić przelew internetowy? Wskazówki dla początkujących

PRZECZYTAJ → 
konto na fałszywe dane - obrazek

Konto kankowe na fałszywe dane. Czy to możliwe?

PRZECZYTAJ → 
ile kosztuje założenie i utrzymanie konta bankowego - artykuł

Ile kosztuje założenie konta w banku, a ile utrzymanie rachunku?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka