ranking kont - logo serwisu

Pytanie

Czy w kantorze można płacić kartą?

W kantorach jest możliwość płacenia kartą, jednak nie we wszystkich. To czy możliwość płatności bezgotówkowych będzie dostępna w kantorze, zależy od decyzji osób odpowiedzialnych za wybrany punkt lub sieć. Płatność kartą w kantorze może wiązać się z dodatkowymi opłatami.
ikona - informacjia
Ciąg dalszy poniżej
ikona piłka

Szybka piłka - konkretne odpowiedzi na popularne pytania.

kantor płatność kartą - artykuł
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Płatności bezgotówkowe są coraz bardziej powszechne dlatego też coraz częściej również kanotry wymiany walut udostępniają takie rozwiązanie.
  • Jednak wciąż nie we wszystkich kantorach zapłacisz kartą.
  • Płatność kartą w kantorze może wiązać się z dodatkowymi opłatami.
  • Bardziej korzystna może okazać się internetowa wymiana walut.

Płatność kartą w kantorze - kilka przydatnych informacji

Wiele osób może zastanawiać się, czy w kantorze można dokonywać płatności przy użyciu karty płatniczej. Na forach dyskusyjnych i portalach internetowych znajdziemy wątki z pytaniami czy w kantorze można płacić kartą. Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista.

Intuicja może podpowiadać, że płatność kartą w kantorze nie jest możliwa. Jeszcze nie tak dawno, gdy płatności bezgotówkowe były mniej powszechne, nie było w ogóle takiej możliwości.

Dzisiaj sytuacja wygląda inaczej, bo płatności bezgotówkowe są znacznie bardziej rozpowszechnione. W konsekwencji również w kantorach zapłacimy kartą. W tych kantorach, gdzie jest możliwość płacenia z wykorzystaniem karty, zazwyczaj można również płacić z wykorzystaniem Google Pay, Apple Pay i BLIKA. Jednak nie w każdym kantorze możemy płacić kartą.

Od czego zależy czy można płacić kartą w kantorze

W rzeczywistości to, czy w kantorze zapłacimy kartą, będzie zależało od wielu czynników. Jednak finalnie, sprowadza się to do decyzji właściciela lub osoby zarządzającej wybranym punktem lub siecią.

Przykłady kantorów, które jako jedne z pierwszych wprowadziły możliwość płatności bezgotówkowych, to kantory działającej na północy polski sieci Promes oraz kantory wielkopolskiej sieci Pomarańczarnia.

W takim razie: czy w kantorze można płacić kartą? Szukając odpowiedzi na to pytanie powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem. Lub zwyczajnie wcześniej sprawdzić czy jest taka możliwość.

Większa szansa na dokonanie płatności kartą jest w kantorach dużych sieci. W przypadku punktów niezależnych, ulokowanych gdzieś przy granicy, jest prawdopodobne, że płatność kartą nie będzie możliwa.

Jeśli chcesz mieć 100% pewności co do tego czy kantor obsługuje płatności bezgotówkowe, możesz wcześniej skontaktować się z wybranym punktem telefonicznie lub mailowo. Dane kontaktowe znajdziesz w Internecie - na stronie kantoru lub jego wizytówce na stronie, która agreguje listę dostępnych kantorów. Numer telefonu możesz często znaleźć również na internetowej wizytówce punktu, w wyszukiwarce Google.

Kiedy wymiany waluty dokonujesz spontanicznie, wtedy masz mniejsze pole manewru. Jeśli nie ma możliwości dokonywania płatności kartą, możesz poszukać innego punktu w okolicy (w tym przypadku wyszukiwarka Google znów będzie Twoim przyjacielem :-) ).

Możesz też skorzystać z alternatywnej metody, jaką jest wymiana walut online, ponieważ taka transakcja również jest realizowana bezgotówkowo. Zanim jednak dokładniej opiszę te rozwiązanie, przedstawiam wady i zalety wymiany walut z wykorzystaniem karty.

wady i zalety płatności kartą w kantorze
Płatność kartą w kantorze: ta opcja ma swoje zalety (wygoda), ale też wady.

Zalety płacenia kartą w kantorze - przede wszystkim wygoda

Zaletą płacenia kartą jest wygoda. Jeżeli chcesz dokonać wymiany walut, a przy tym nie nosić przy sobie gotówki, wtedy płatność kartą może okazać się dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Pozostaje jeszcze kwestia związana z walutą, której zakupu dokonujesz. Przecież do kantoru przychodzisz bez gotówki. Jednak walutę, na którą wymieniasz złotówki, otrzymasz właśnie formie gotówki.

A co w sytuacji, jeśli chcesz uniknąć kontaktu z gotówką - również w walucie, na którą dokonujesz wymiany?

Istnieje rozwiązanie, dzięki któremu możesz całkowicie uniknąć takiego kontaktu. Stanie się tak, gdy waluta zostanie przesłana na Twój numer konta. Do tego będzie niezbędne konto walutowe i ustalenia z kantorem, w którym dokonujesz wymiany.

Wówczas walutę kupujesz po ustalonym kursie. Ustalenie kursu jest ważne ponieważ przelew najprawdopodobniej dojdzie na konto odbiorcy z kilkugodzinnym opóźnieniem (dlaczego tak się dzieje, dowiesz się czytając artykuł na temat sesji elixir).

Jest jednak prostszy sposób na dokonywanie bezgotówkowej wymiany waluty (w szczególności jeśli posiadasz konto walutowe). Mówimy o dokonywaniu wymiany walut online. Może to okazać się nie tylko wygodniejszym, ale przede wszystkim tańszym rozwiązaniem.

Wady płacenia kartą w kantorze - wszystko rozbija się o koszty transakcji

Jedną z wad jak chodzi o płatność kartą w kantorze, jest dostępność tego rozwiązania. Wciąż nie w każdym punkcie oferującym wymianę walut można płacić kartą. Możliwe więc, że spotkasz się z sytuacją, że płatność kartą będzie niemożliwa do zrealizowania. Przed wizytą w kantorze, o ile masz taką możliwość, dobrze jest skontaktować się (np. telefonicznie), żeby potwierdzić czy płatność przy użyciu karty jest możliwa.

Pamiętaj również o limitach na koncie - jest to szczególnie ważne, gdy dokonujesz transakcji wysokiej wartości. Wiele kont ma docelowo ustawiony dzienny i miesięczny limit transakcji przy użyciu karty. Limity są jeszcze niższe w przypadku gdy otwierasz konto online (np. na selfie). Dobrze jest upewnić się czy będziesz mógł zrealizować transakcję, właśnie ze względu na limit. Jeśli nie - w większości przypadków dzienny limit będziesz mógł zmienić samodzielnie (np. w aplikacji mobilnej lub w serwisie bankowości internetowej).

Jedną z największych wad wynikających z płatności kartą za waluty, są możliwe wyższe koszty transakcji. Do wymiany walut przy użyciu karty, może zostać doliczona dodatkowa prowizja. Niektóre źródła podają, że taka prowizja może wynosić nawet 10% od wartości transakcji. Przed dokonaniem płatności kartą, zapytaj się czy wykorzystanie karty płatniczej będzie wiązać się z dodatkowymi kosztami. Unikniesz wtedy niemiłego zaskoczenia i podejmiesz świadomą decyzję co do sposobu realizacji transakcji.

Jeszcze jedno zdanie w kwestii opłat. Gdy zdecydujesz się zapłacić kartą kredytową, wtedy koszt takiej transakcji może być jeszcze wyższy. Oprócz kosztów, które mogą wynikać ze sposobu płatności, należy jeszcze doliczyć ewentualne odsetki na rachunku karty kredytowej.

Czy są lepsze sposoby, niż płatności z wykorzystaniem karty?

Wiesz już co wpływa na to, czy można płacić przy użyciu karty w kantorze oraz, że wadą takiego rozwiązania mogą być koszty transakcji. Z kolei jedną z zalet płacenia kartą w kantorze jest wygoda.

Jednak czy płacenie kartą w kantorze to na pewno jest to najlepsze rozwiązanie? Uważam, że nie. Jest możliwość skorzystania z innych sposobów, dzięki którym w wygodny sposób, jednocześnie ograniczając koszty, możesz zapłacić za transakcje dokonywane zagranicą, bez konieczności posiadania waluty w gotówce. Czy słyszałaś o usłudze wielowalutowej?

Usługa wielowalutowa

Usługa wielowalutowa to rozwiązanie, dzięki któremu możesz dokonywać płatności za granicą bez kosztów przewalutowania. Zazwyczaj działa w ten sposób, że korzystając z jednej karty wydanej do konta osobistego, możesz dokonywać płatności w wielu walutach.

Warunkiem jest posiadanie konta walutowego, na którym posiadasz odpowiednią kwotę środków w wybranej walucie (to proste - jesteś w kraju gdzie walutą jest euro - potrzebujesz konta walutowego w euro).

Obecnie wiele kont ma w swojej ofercie usługę wielowalutową. Przykłady to:

Jeśli lubisz innowacje, sprawdź również co do zaoferowania ma Revolut.

Jedną z największych zalet usługi wielowalutowej jest to, że w ogóle nie musisz ze sobą nosić gotówki. To wygodne i bezpieczne rozwiązanie. Gdy dokonujesz zakupów, z konta zostanie pobrana kwota we właściwej walucie. Wtedy unikasz kosztów przewalutowania.

Internetowy kantor jako alternatywne rozwiązanie

Gdy korzystasz z konta walutowego z usługą wielowalutową, transakcji zakupu waluty możesz dokonać bezpośrednio w banku, w 100% online. Tutaj jednak znowu może wystąpić problem związany z kosztami takiej transakcji - wymiana waluty w banku może być zwyczajnie bardziej kosztowna, choć nie jest to regułą.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się kantor internetowy. Korzystając z oferty kantorów online, możesz kupić walutę taniej, niż gdybyś miał kupować ją w stacjonarnym punkcie wymiany walut.

Zwróć jednak uwagę na prowizję, jaką kantor internetowy pobiera od transakcji. Przykładowo InternetowyKantor.pl nie pobiera prowizji od wymiany waluty, a jak czytamy u nich na stronie: "9 na 10 klientów InternetowyKantor.pl podczas wymiany nie ponosi żadnych dodatkowych opłat". Z kolei na walutomat.pl prowizja wynosi maksymalnie 0,2%, a nowi użytkownicy mogą skorzystać z 50% rabatu na wymianę walut (aktualne na dzień publikacji wpisu).

Możesz teraz zapoznać się z ofertą polecanych kantorów walutowych online:

InternetowyKantor.pl logo

325 000 Klientów i ponad 850 000 pozytywnych opinii według Opinieo. InternetowyKantor.pl to firma działająca na Licencji KNF, która istnieje na rynku ponad 9 lat. Koszty wymiany walut mogą być niższe, niż w Banku.

walutomat

Jedna z największych platform wymiany walut w Polsce, z której skorzystało ponad 340 000 klientów. Walutomat, również pozwala na wymianę walut, po niższym kursie, niż w przypadku kont walutowych.  

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


Rankingi i Promocje Bankowe

ikona - rankingi
Rankingi
ikona - promocje
Promocje
O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
jak straciłem 1000 Euro na kryptowalutach - obrazek

Jak straciłem 1000 Euro na kryptowalutach. Nie popełniaj tych błędów (5 lekcji)

PRZECZYTAJ → 
karta debetowa - co to jest?

Karta debetowa – czym jest? Najważniejsze informacje

PRZECZYTAJ → 
płatności kartą online - instrukcje i bezpieczeństwo

Płatności kartą przez internet - instrukcje i zasady bezpieczeństwa

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
chevron-down-circle