Czy przedsiębiorca potrzebuje konta firmowego?
Obowiązek posiadania konta firmowego w przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych (JDG) spoczywa wyłącznie na podatnikach VAT, ale warto mieć konto firmowe niezależnie od statusu vatowca. Prywatny ROR nie daje tylu korzyści i nakłada ograniczenia. Zwykłego rachunku rozliczeniowego nie zgłosisz na białą listę podatników VAT. Nie daje on też dostępu do mechanizmu split payment.
Czym różni się konto firmowe od zwykłego ROR?
Zarówno konto osobiste, jak i rachunek przeznaczony do obsługi prowadzonej działalności gospodarczej służą do realizacji transakcji bezgotówkowych. Rachunki ROR są tańsze w utrzymaniu (a niekiedy po spełnieniu określonych warunków – wręcz darmowe).
W przypadku konta dla firm trzeba liczyć się z wyższymi opłatami, ale w zamian za to przedsiębiorca otrzymuje szereg korzyści, jak chociażby:
- darmowe przelewy do ZUS i urzędu skarbowego;
- wsparcie księgowego;
- pakiet przelewów walutowych.
Podpowiedź. Otwierając rachunek firmowy, rozejrzyj się za dobrą promocją konta dla firm — możesz nie tylko zyskać premię, ale także — w niektórych przypadkach — zwolnienie z opłat (np. przez okres dwóch lat albo nawet bezterminowo).
Posiadanie konta firmowego jest obowiązkowe, jeśli jako firma handlujesz z innymi przedsiębiorcami i spełniasz łącznie poniższe warunki:
- wartość usługi na fakturze jest wyższa niż 15 tysięcy zł brutto;
- na fakturze przynajmniej jedna pozycja należy do tzw. towarów lub usług wrażliwych (znajdziesz je w załączniku nr 15 do ustawy o VAT).
W przypadku ROR opcja split payment po prostu nie będzie dostępna. Co więcej, prawo nakłada na podatników VAT obowiązek zgłaszania kont firmowych na tzw. białą listę. Jeśli posługujesz się wyłącznie ROR, nie będziesz mieć takiej możliwości.
Jakie korzyści płyną z posiadania rachunku firmowego?
Dla osób, które chcą dopiero założyć jednoosobową działalność gospodarczą, założenie konta firmowego w banku może wydawać się niepotrzebną komplikacją. Trzeba podpisać kolejną umową i zapamiętać jeszcze jedne dane dostępowe do rachunku.
Spójrz jednak na otwarcie konta firmowego w szerokiej perspektywie. Co zyskujesz w zamian?
- Posiadanie odrębnego konta firmowego buduje Twój wizerunek jako rzetelnego i odpowiedzialnego przedsiębiorcy, który traktuje poważnie to, czym się zajmuje.
- Zarządzanie finansami firmy staje się prostsze, ponieważ z reguły wszystkie wydatki z konta firmowego możesz zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Nie musisz też tłumaczyć się przed urzędem skarbowym, dlaczego transakcje prywatne, jak sprzedaż samochodu czy mieszkania, nie są ujęte w rachunkowości firmowej.
- Masz dostęp do rozwiązań przeznaczonych dla przedsiębiorców, jak dzierżawa terminala POS na korzystnych warunkach, darmowe bramki płatnicze, aplikacja do wystawiania faktur czy leasing na korzystnych warunkach. Pomyśl, że za każdą z tych usług inaczej trzeba byłoby płacić osobno.
- Firmowe konto bankowe oznacza także bardziej przejrzystą i tańszą księgowość. Coraz więcej biur rachunkowych rozlicza się od ilości czasu poświęconego na obsługę klienta, a nie od liczby dokumentów.
Uważasz, że to mało? Wiele banków oferuje premie w wysokości nawet kilku tysięcy złotych za otwarcie odrębnego rachunku firmowego online. Oczywiście w przypadku ROR również możesz otrzymać bonus w postaci pieniędzy, ale będzie to znacznie niższa kwota.
Jak wybrać konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej?
Posiadanie konta firmowego pozwala na więcej niż zwykły ROR, ale jak je wybrać? Zwróć uwagę na takie kryteria jak:
- koszty związane z obsługą rachunku i możliwość ich obniżenia;
- zakres dostępnych usług dodatkowych i warunki korzystania z nich (może się okazać, że darmowe wsparcie księgowego obowiązuje tylko przez określony czas);
- możliwość założenia konta przez internet i związane z tym profity.
Jeśli nie wiesz, jak wybrać rachunek firmowy, sprawdź aktualny ranking kont dla firm i wybierz produkt dopasowany do swoich możliwości.
Dlaczego warto założyć konto firmowe?
Posiadanie konta firmowego to szereg ułatwień i korzyści finansowych dla przedsiębiorcy. Zyskują oni też dostęp do mechanizmu podzielonej płatności i mogą zgłosić konto na białą listę podatników VAT.
Przedsiębiorcy, którzy otwierają rachunek firmowy, zyskają również dostęp do nieoczywistych korzyści. W dobie cyfryzacji i powszechnych rozliczeń międzynarodowych wiele biznesów działa globalnie. Nawet jeśli działalność prowadzisz wyłącznie w kraju, możliwe, że będziesz korzystać z usług międzynarodowych dostawców oprogramowania. W takiej sytuacji dedykowany rachunek firmowy ułatwi rozliczenia w walucie.