ranking kont - logo serwisu

Czym jest Cashback i czym się różni od Moneyback? Porównanie

ikona kalendarza
18/04/2023
W ofertach banków możesz spotkać się z dwoma rodzajami usług, których nazwy brzmią bardzo podobnie – Cashback oraz Moneyback. Podobieństwo kończy się jednak na nazewnictwie, ponieważ w rzeczywistości są to usługi całkowicie odmienne. Sprawdź, czym się one różnią i jak możesz z nich skorzystać.
Obrazek przedstawia osobę trzymającą kartę płatniczą, co symbolizuje użytkownika usługi cashback
ikona - podsumowanie
Najważniejsze Informacje:
  • Cashback to usługa polegająca na wypłacie gotówki w kasie sklepu przy bezgotówkowym opłacaniu transakcji.
  • Program Moneyback pozwala na otrzymanie zwrotu części wydatków poniesionych w związku z zakupami w sieciach partnerskich.
  • Pojęcia Moneyback i Cashback łatwo pomylić z Chargeback. To zupełnie inna procedura – polega na reklamowaniu wadliwie przeprowadzonych transakcji bezgotówkowych, które spowodowały szkody po stronie klienta.

Na czym polega usługa Cashback?

Usługa Cashback[1] została wprowadzona w Polsce przez PKO BP, mBank i Multibank niemal 20 lat temu. Obecnie stosuje ją już większość banków, w tym Bank Pekao, PKO BP, Millennium Bank, mBank, Alior Bank oraz ING Bank Śląski.

wskazówka - ikona

Zasady i mechanizm działania Cashbacku

Cashback polega na możliwości wypłaty gotówki w sklepie, jeżeli zakupy są opłacane kartą, a w niektórych bankach także BLIK-iem. Wypłacana kwota jest potrącana z salda konta. Z usługi możesz skorzystać wielokrotnie w ciągu dnia, ale każda taka operacja pomniejsza limit płatności bezgotówkowych. Usługa jest bezpieczna, ponieważ każdą wypłatę autoryzujesz kodem PIN.

ikona nagłówka

Ile można wypłacić przez Cashback

Wysokość kwoty płaconej za zakupy podczas transakcji Cashback nie ma żadnego znaczenia. Możesz więc nabyć tani produkt za kilka złotych i wypłacić np. 500 zł, ale również odwrotnie – zrobić zakupy za kilkaset złotych, ale wypłacić 20 czy 50 zł. Ważne jest to, że płacisz kartą, a twój bank obsługuje tę usługę. Aby jednak można było zrealizować Cashback, punkt usługowy musi oferować możliwość wypłaty gotówki.

Ta usługa stała się na tyle popularna, że dzisiaj skorzystasz z niej w dużych sieciach dyskontowych, na stacjach benzynowych (np. Circle K, Orlen), w kioskach prasowych (np. Kolporter) oraz w sieciach sklepów osiedlowych takich jak DINO lub Żabka.

Jeszcze do niedawna limity dla jednorazowej wypłaty Cashbackiem były niskie i wynosiły 300 zł dla kart VISA oraz 500 zł dla kart Mastercard. Od 2022 roku obie organizacje płatnicze zwiększyły limit i dzisiaj wypłacisz w ten sposób do 1 000 zł jednorazowo.

ikona nagłówka

Ile kosztuje usługa Cashback?

Część banków – np. ING Bank Śląski lub mBank – oferuje Cashback bezpłatnie. W innych, np. PKO BP, Credit Agricole lub BNP Paribas, od transakcji zostanie pobrana niewielka prowizja. Będzie ona jednak mniejsza niż ta, którą poniósłbyś, wypłacając pieniądze z bankomatu innej sieci, więc Cashback po prostu się opłaca. Sklepy oferujące Cashback nie pobierają dodatkowych opłat za wypłatę gotówki.

Jak działa usługa Moneyback?

wskazówka - ikona

Zasady i mechanizm działania Moneybacku

Moneyback to usługa, która pozwala otrzymać zwrot części wydatków na określony cel bezpośrednio na rachunek bankowy. Po zamknięciu okresu rozliczeniowego bank w kolejnym miesiącu dokonuje przelewu na określoną kwotę na konto użytkownika.

Kwota zwracana w ramach Moneyback różni się w zależności od banku. W praktyce najczęściej wynosi od 1% do 5% wydanej kwoty. Jeśli więc wydasz 1 000 zł, a twój bank gwarantuje 1% zwrotu, to w następnym miesiącu otrzymasz 10 zł „w prezencie”. W przypadku Moneyback obowiązują limity zwrotu, np. 20 lub 50 zł w ciągu miesiąca.

Nie każdy wydatek kwalifikuje się do refundacji w ramach programu Moneyback, dlatego koniecznie sprawdź regulamin, aby mieć pewność, że możesz liczyć na refundację. Sklepy, które współpracują z bankami w tym zakresie, to najczęściej znane marki odzieżowe, salony jubilerskie, perfumerie, salony prasowe, a także sieci kin czy sklepy z elektroniką.

Z usługi Moneyback wyłączone są firmy posiadające określony MCC (ang. Merchant Category Code) prowadzące biznes o określonym profilu. Wykluczeniem są objęte m.in.  kasyna oraz  punkty organizujące zakłady bukmacherskie (MCC 7995), przekazy pieniężne w instytucjach finansowych (MCC 6051) oraz brokerzy ubezpieczeniowi (MCC 6211).

ikona do ramki z tekstem

Nawet w sytuacji, kiedy bank współpracuje z marką w ramach Moneyback, nie każdy zakup zostanie automatycznie zakwalifikowany do zwrotu. Usługa może wyłączać zakupy internetowe, udział w akcjach promocyjnych albo zakup z oferty dodatkowej (np. Empik School w ramach sieci Empik). Szczegóły są zawsze doprecyzowane w regulaminie wybranej oferty.

Część marek, np. Goodie, Cashgoback lub Tipli, posługuje się pojęciem Cashback na określenie usługi polegającej na otrzymaniu zwrotu za zakupy w sklepach partnerskich. Tak naprawdę więc chodzi tutaj o Moneyback.

Co jeszcze warto wiedzieć o usługach Cashback i Moneyback?

ikona nagłówka

Cashback, czyli wypłata gotówki w sklepie

Możliwość wypłaty gotówki przy opłacaniu transakcji kartą jest dostępna przede wszystkim dla kart debetowych. Niektóre banki rozszerzyły zakres usługi również na karty kredytowe (np. Millennium Bank) oraz przedpłacone (np. ING Bank Śląski). Skorzystają z niej zarówno klienci indywidualni, jak i firmowi.

Usługi Cashback nie musisz aktywować. Dzieje się to automatycznie razem z uruchomieniem karty płatniczej.

Cashback jest bardzo wygodną opcją, kiedy potrzebujesz wypłacić gotówkę, a w okolicy akurat nie ma bankomatu. Abyś mógł skorzystać z usługi, kasjer musi mieć w kasecie gotówkę. O ile w dużych sieciach handlowych zwykle nie jest to problemem, w osiedlowym sklepiku (zwłaszcza na początku zmiany) może w kasie może braknąć pieniędzy.

ikona nagłówka

Moneyback, czyli zwrot za płatności kartą

Na udział w programie Moneyback możesz spojrzeć jak na mikroinwestycję. Jeżeli i tak na co dzień kupujesz produkty danej marki, dlaczego nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i bez wysiłku otrzymać dodatkowe pieniądze? Zwróć jednak uwagę, czy nie zmieniasz w ten sposób swoich nawyków zakupowych np. na droższe.

Może cię zastanowić kwestia podatku od Moneyback – w końcu jest to dodatkowy przychód. Ustawodawca rozwiązał ten problem w następujący sposób – wartość wygranych w konkursach, w tym również w ramach sprzedaży premiowej towarów lub usług, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT).

Warunkiem braku obowiązku podatkowego jest ograniczenie jednorazowej wypłaty do 2 000 zł. Jednak nawet przy aktywnym korzystaniu z karty i wysokim procencie zwrotu otrzymanie jednorazowo takiej nagrody będzie trudne.

Cashback i Moneyback a Chargeback

Jako ciekawostkę zwracamy też uwagę, aby Cashback i Moneyback odróżnić od usługi Chargeback, określanej inaczej obciążeniem zwrotnym. Ta ostatnia nazwa odnosi się do formy reklamacji transakcji dokonanych kartą, jeżeli doszło do szkody po stronie klienta, ale bez jego winy. Szkoda może polegać np. na dwukrotnym zaksięgowaniu tej samej transakcji albo obciążeniu rachunku pomimo braku autoryzowania dyspozycji. Chargeback jest inicjowany przez bank na żądanie klienta.

ikona nagłówka

Odpowiedzi na pytania

Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania dotyczące usług Cashback oraz Moneyback.

Cashback to usługa pozwalająca na wypłatę gotówki w kasie sklepu przy zakupach opłacanych kartą płatniczą. Warunkiem jest dostępność środków na rachunku oraz w kasie sklepu, a także odpowiednio wysoki limit transakcji bezgotówkowych.

Aby skorzystać z Cashback, poinformuj sprzedawcę przed zakończeniem transakcji, że chcesz wypłacić gotówkę. Zatwierdź operację numerem PIN i odbierz pieniądze. Sprzedawca wyda ci jedno potwierdzenie – dla płatności kartą oraz odbioru gotówki. Stanowi ono podstawę do ewentualnej reklamacji.

Za pomocą Cashbacku wypłacisz pieniądze w sklepach takich sieci jak Carrefour, Polomarket, Społem, Biedronka, Żabka czy Stokrotka, ale też na stacjach benzynowych, a nawet w placówkach Poczty Polskiej.

źródła - ikona

Źródła wykorzystane do napisania tego artykułu, odwołania

  1. W niektórych krajach spotkasz się też z nazwą cash out (np. Australia).
Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Maciej Szukała - autor w serwisie Rankingkont.pl
Maciej Szukała
Jestem copywriterem specjalizującym się w tworzeniu treści o tematyce prawniczej, biznesowej i ekonomicznej. Z wykształcenia jestem prawnikiem z uprawnieniami radcy prawnego.
Dalsza lektura:
mini słowniczek obrazek

Mini słowniczek promocji bankowych – to warto wiedzieć!

PRZECZYTAJ → 
jak założyć konto w mBanku - instrukcja - obrazek

Jak założyć konto w mBanku przez Internet? Instrukcja

PRZECZYTAJ → 
artykuł o karcie Sodexo - obrazek

Karta podarunkowa SODEXO – co warto o niej wiedzieć?

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka