Alior zaczął działalność operacyjną 17 listopada 2008 roku. Rok później prezes instytucji - Wojciech Sobieraj, został wyróżniony nagrodą "Gracz roku 2009" miesięcznika Forbes w kategorii finanse. Wyróżnienie otrzymał za osiągnięcia w budowaniu instytucji, która zaledwie w rok stała się uniwersalnym bankiem o ogólnopolskim zasięgu. Co ciekawe, już 3 miesiące od rozpoczęcia swojej działalności, bank otworzył swój 100 oddział.
Kolejne kamienie milowe przekroczenie liczby 100 000 klientów (2009) i osiągnięcie rentowności operacyjnej w 22 miesiącu działalności (2010). W roku 2011 Alior udostępnił bankowość mobilną dla swoich klientów.
W roku 2012 do Alior Banku dołącza milionowy klient, a Bank otrzymuje nagrodę "Złoty Bankier" w kategorii innowacja finansowa za usługę Rachunki bez opłat (udostępnienie możliwości opłacania rachunków bez dodatkowych kosztów). Również w roku 2012 na polskim rynku zadebiutował Alior Sync - pierwszy na świecie całkowicie wirtualny bank. Alior udostępnił Internetowy Proces Kredytowy - innowacyjną usługę pozwalającą uzyskanie kredytu całkowicie online. W 2012 roku (23 lipca) zadebiutował Kantor Walutowy Alior Banku.
2012 rok istotny był także ze względu na debiut Banku na GPW w Warszawie. Wartość oferty Alior Banku wyniosła 2,1 mld złotych.
Pod koniec roku 2013 T-Mobile Polska i Alior Bank zawarły strategiczny alians, w wyniku którego powstała nowa marka T-Mobile Usługi Bankowe (2014), która zastąpiła Alior Sync. T-Mobile Usługi Bankowe zaprzestały działalności w roku 2020.
W roku 2014, w ciągu 15 miesięcy od debiutu giełdowego, Bank znalazł się w indeksie WIG20. Rok później Alior Bank nabył 97,9% akcji Meritum Bank IBC.
30 czerwca 2015 roku nastąpiła fuzja prawna Alior Banku i Meritum Banku - połączony bank zaczął działać pod nazwą prawną Alior Bank SA. W 2015 roku Powszechny Zakład Ubezpieczeń nabył 18,3 mln akcji Alior Banku, stanowiących 25% kapitału zakładowego Alior Banku.
W 2016 roku Alior Bank zawarł umowę z grupą GE Capital dotyczącą nabycia wydzielonej części banku BPH, a w ofercie dla przedsiębiorców pojawiło się aktualnie jedno z najlepszych kont firmowych na rynku - iKonto Biznes.
W 2017 roku bank ogłosił strategię "Cyfrowy Buntownik" na lata 2017-2020. Jednym z założeń było uproszczenie cyfrowej oferty produktów i usług. To właśnie w konsekwencji realizacji tej strategii, jeszcze w tym samym roku na rynku pojawiło się spersonalizowane Konto Jakże Osobiste, pozwalające użytkownikowi na samodzielny wybór korzyści do rachunku. Alior uruchomił też Bancovo - w pełni cyfrową platformę pośrednictwa finansowego i zgarnął prestiżowy tytuł "Banku Roku w Polsce" przyznawany przez brytyjski magazyn "The Banker".
Od 2019 roku, Alior Bank jako pierwszy bank w Polsce wykorzystuje blockchain publiczny. Bank udostępnił platformę z bankowymi dokumentami, których autentyczność można sprawdzić przy wykorzystaniu publicznej sieci blockchain - Etherum. W założeniu rozwiązanie może przynieść bankowi milionowe oszczędności.
W roku 2019 Płatności Fitbit Pay oraz Garmin Pay zostały udostępnione dla klientów Banku, a w roku 2020 Alior Bank wspólnie z BNP Paribas i PKO BP zainwestowały w polski fintech Autenti, finansując startup dostarczający usługę podpisów elektronicznych. To również okres, kiedy kolejne rekordy popularności bije BLIK, który w piątym roku swojej działalności miał na koncie już 353 mln transakcji o wartości 47 mld złotych (Alior Bank był gronie 6 banków uczestniczących w uruchomieniu systemu).
Dzisiaj Alior Bank posiada*:
Wyróżniającymi się produktami w portfolio banku są:
* dane za 3 kwartał 2021
Kod SWIFT / BIC służy do realizacji przelewów zagranicznych. Podobną funkcję pełni numer IBAN. Z kolei numer rozliczeniowy, pozwala na identyfikację banku po numerze konta. Tu znajdziesz więcej informacji:
Od godzin sesji elixir w banku, zależy kiedy przelew dojdzie na konto (choć nie tylko). To zagadnienie poznasz lepiej, czytając artykuły:
Zobacz też:
Źródła