ranking kont - logo serwisu

Aion Bank już w Polsce - najważniejsze informacje

Internetowy Aion Bank jest już w Polsce. Od początku sierpnia 2021 roku można zarejestrować konto w banku i zacząć testować ofertę, udostępnioną przez Aion. W tym artykule są najważniejsze informacje związane z kontem osobistym w Aion Banku. Tutaj znajdziesz też kody, pozwalające testować usługi banku na korzystniejszych warunkach.
Aion Bank już w Polsce - obrazek artykułu

Aion - bank internetowy - czym właściwie jest?

Wystartował bank, która działa w 100% online.

Wiele osób już dawno przyzwyczaiło się do zarządzania rachunkiem bankowym przez internet - z wykorzystaniem systemu bankowości online lub w aplikacji mobilnej. Pokazują to wzrosty jeśli chodzi o liczbę użytkowników bankowości mobilnej (jest ich już ponad 13 milionów).

W ostatnich miesiącach zakładanie "konta na selfie" przestało być ciekawostką. To jedna z najpopularniejszych metod otwierania rachunku bankowego. Tymczasem Aion swoje usługi oferuje wyłącznie online.

Ale to nie jest główny wyróżnik banku. Różnice względem oferty dostępnej na rynku, dotyczą przede wszystkim opłat związanych z korzystaniem z konta w banku.

Można wybrać 3 plany abonamentowe (zgadza się - abonamentowe - bank działa w modelu subskrypcyjnym):

 • Light,
 • Smart
 • All-Inclusive.

Oprócz stałej miesięcznej opłaty, inne koszty (z drobnymi tylko wyjątkami) praktycznie nie występują

Nie trzeba więc pamiętać o konieczności spełniania skomplikowanych niekiedy warunków aktywności. Zasady korzystania z konta są proste.

artykuł na temat Aion Banku - obrazek
Konto bankowe w modelu subskrypcyjnym - to nowość w polskiej bankowości.

Aion Bank jest bankiem internetowym.

A w Internecie wszystko powinno być proste. Taka jest też ta oferta nowego banku. Wybierasz plan, płacisz raz (albo nie płacisz w ogóle - o tym za chwilę), a innymi kosztami nie musisz się przejmować.

Właśnie ze względu na ten niestandardowy model rozliczeń, w kontekście oferty Aion Banku można spotkać się z określeniem "Netflix bankowości". Tak a propos - jeden z założycieli Netflixa (Marc Randolph) napisał książkę zatytułowaną "Netflix. To się nigdy nie uda". Jak to się skończyło - wszyscy wiemy. Jakie szanse powodzenia ma Aion Bank?

Polecamy

ikona - promocje

Sprawdź aktualnie dostępne oferty na stronie: Konta Bankowe

Za rozwój biznesu w Polsce odpowiada Karol Sadaj - wcześniejszy szef Revoluta - fintechu, który w rekordowym tempie osiągnął ponad milion użytkowników w naszym kraju. Funkcję CEO pełni Wojciech Sobieraj, który wcześniej, przez 10 lat pełnił funkcję prezesa zarządu Alior Banku.

Sam jestem ciekawy, jak rozwinie się oferta Aion Banku, ale już dzisiaj subskrypcyjny model może wiele zmienić. Pamiętam start Google Pay (wtedy jeszcze jako Android Pay) pod koniec roku 2016 - wtedy było to coś całkiem nowego. Niewykluczone, że sierpień 2021 okaże się kolejną istotną datą dla rozwoju e-bankowości.

Porównania do Netflixa, Spotify, Revoluta czy innych marek, w kontekście Aion Banku naswają się same. W tym artykule chcę się jednak skoncentrować na tym, co do zaoferowania ma Aion. Czas na konkrety.

Zakładanie konta tylko w aplikacji mobilnej

Przygoda rozpoczyna się od rejestracji konta. Już na tym etapie występują różnice względem tradycyjnych banków.

Konto można założyć tylko online i tylko przez aplikację.

Proces rejestracji jest bardzo prosty, a konto jest aktywne nawet w ciągu kilku minut. Bez podpisywania umowy z kurierem, bez zbędnych formalności. Do wyboru jest tylko jedna opcja. I jest bardzo wygodna.

Jak założyć konto w Aion Banku?

Teraz dowiesz się więcej na temat procesu zakładania konta.

Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji Aion Banku. Możesz ją pobrać z tego miejsca lub bezpośrednio ze sklepu z aplikacjami: App Store, Google Play lub Huawei Gallery.

Następnie, po otwarciu apki Aion Banku, można rozpocząć rejestrację nowego konta. Proces zakładania rachunku jest generalnie intuicyjny i nie powinien nikomu sprawić większych problemów.

artykuł na temat Aion Banku - obrazek
Konto w Aion Banku można założyć tylko online.

Jak przebiega rejestracja?

Najpierw należy wybrać czy konto jest rejestrowane przez klienta indywidualnego czy firmowego (ten drugi wariant nie jest jeszcze dostępny).

Następnie do przejścia są cztery kroki:

 1. Udostępnienie danych kontaktowych i zabezpieczenie dostępu. Należy podać swój numer telefonu, ustawić kod zabezpieczający, zezwolić (lub nie) na logowanie z wykorzystaniem biometrii oraz wyrazić zgodę na geolokalizację, w celu otrzymywania powiadomień, gdy zostaną zarejestrowane podejrzane transakcje.

 2. Potwierdzenie tożsamości dowodem osobistym lub paszportem. Na tym etapie należy udostępnić zdjęcie dowodu w aplikacji. Po przesłaniu skanów, w aplikacji pojawią się dane, które należy potwierdzić i zaakceptować. Następnie trzeba nagrać kilkusekundowe wideo własnej twarzy i odczytać krótki tekst, pojawiający się na ekranie telefonu. Później trzeba jeszcze potwierdzić swoje dane kontaktowe.

 3. Odpowiedź na pytania wymagane przez prawo. To kwestia formalna. Należy odpowiedzieć na takie pytania, jak np. to, czy jesteś rezydentem podatkowym w innym kraju niż Polska.

 4. Wybór planu i podpisanie umowy. Na końcu wybieramy jeden z trzech dostępnych planów: Light, Smart lub All-Inclusive i podpisujemy umowę. W tym miejscu można także podać kod polecający. Możesz wtedy skorzystać z lepszych warunków, niż są dostępne na stronie banku.  

Jeśli na etapie rejestracji konta będą problemy, to w apce jest dostępny czat, gdzie możesz zadać pytania.

Cały proces rejestracji - od uzupełnienia pierwszych kroków formularza, do momentu kiedy konto jest aktywne i można zacząć z niego korzystać - nie powinien zająć więcej niż 15 minut.

Aion - rejestracja konta w banku nie powinna sprawić nikomu problemu. W dalszej części poznasz charakterystykę dostępnych planów, co będzie dla Ciebie pomocne przed podjęciem decyzji.

Light, Smart czy All-Inclusive - który plan wybrać?

Aion na tle tradycyjnych banków wyróżnia model płatności za konto bankowe. Kwestia opłat została maksymalnie uproszczona. Klient może wybrać jeden z trzech dostępnych planów:

 1. Light (darmowy, a z kodem polecającym możesz teraz zyskać 30 zł),
 2. Smart (29.99 zł / mies. - z kodem dwa pierwsze miesiące gratis),
 3. All-Inclusive (49.99 zł / mies. - z kodem dwa pierwsze miesiące gratis).

Każdy plan daje inne korzyści dla użytkowników.

Oprócz opłaty głównej, klient nie ponosi żadnych innych kosztów, niezależnie od tego w jaki sposób korzysta z konta (występują tylko małe odstępstwa od tej reguły). Jest to więc zupełnie inna sytuacja niż wtedy, gdy mówimy o tradycyjnych bankach - tam opłaty zwykle są związane właśnie z tym, w jaki sposób korzystamy z konta bankowego.

A co do zaoferowania mają poszczególne plany?

Darmowy plan Light

Na pewno największą zaletą planu Light, jest fakt, że ten wariant jest w 100% darmowy - miesięczny koszt zawsze wynosi 0 zł, bez konieczności spełniania żadnych warunków.

Jeśli chcesz ograniczyć koszty związane z posiadaniem konta bankowego, możesz zdecydować się na wybór właśnie tego planu. Jest to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy po prostu chcą przetestować ofertę Aion Banku.

Plan Light - korzyści

Korzyści dla użytkowników rachunku w darmowym planie Light jest całkiem sporo. Do najważniejszych należą:

 • bezpłatne prowadzenie konta, przelewy krajowe i zagraniczne,
 • dostęp do wirtualnych kart płatniczych oraz płatności mobilnych Apple Pay i Google Pay,
 • dostęp do darmowego konta oszczędnościowego, oprocentowanego na poziomie 1% w skali roku (konta w PLN) oraz 0,5% na kontach w EUR bez limitu kwotowego,
 • dostęp do kont walutowych w PLN, EUR, USD, GBP i CHF,
 • nielimitowane wymiany walut po kursie międzybankowym,
 • darmowe wypłaty z bankomatów do kwoty 900 zł miesięcznie,
 • za dodatkową opłatą: dostęp do platformy inwestowania na globalnych rynkach, monitoring wycieku danych w sieci, usługi Aion Ubezpieczenia Samochodowe i Aion Rachunki, a także: możliwość zamówienia fizycznej karty debetowej, realizacji przelewów natychmiastowych oraz uzyskania dostępu do nielimitowanych wypłat z bankomatów na całym świecie.
Aion - karta debetowa

Karta do konta osobistego. Źródło: Aion Bank

Plan Smart - 29,99 zł / mies. (z kodem 2 miesiące gratis)

Plan Smart jest drugim w kolejności, jeśli chodzi o wysokość opłat, planem dla klientów indywidualnych. Jednorazowa miesięczna opłata wynosi blisko 30 zł miesięcznie. Oprócz tego, wszystkie inne operacje są bezpłatne. W tym planie użytkownicy zyskują dostęp do oferty dodatkowych korzyści, szerszej niż w wersji Light.

Plan Smart - korzyści

Do najważniejszych korzyści dla użytkowników Planu Smart należą:

 • wszystko to, co dostępne w planie Light,
 • wyższe oprocentowanie na kontach oszczędnościowych: 1,25% w skali roku na koncie w PLN oraz 0,75% w EUR,
 • możliwość zamówienia fizycznej karty bez opłat,
 • globalne inwestycje - dostęp do platformy inwestowania na globalnych rynkach,
 • ochrona online - darmowy monitoring wycieku danych w sieci,
 • za dodatkową opłatą: dostęp do usług Aion Ubezpieczenia Samochodowe oraz Aion Rachunki - usługi pozwalającej zmniejszyć opłaty za media.

Plan All-Inclusive - 49,99 zł / mies. (z kodem 2 miesiące gratis)

Plan All-Inclusive jest najbardziej rozbudowanym planem w ofercie, ale jest również najdroższy. W cenie 50 zł miesięcznie, użytkownicy zyskają dostęp do pełnej oferty dodatkowych korzyści bez opłat.

Plan All-Inclusive - korzyści

All-Inclusive to najbardziej rozbudowany plan, a osoby decydujące się wybrać to rozwiązanie otrzymają:

 • wszystko to, co w planach Light i Smart,
 • najlepiej oprocentowane konta oszczędnościowe: 1,5% w skali roku na kontach w PLN oraz 1% w skali roku na kontach w EUR,
 • wszystkie funkcjonalności pakietu MoneyMax: Aion Ubezpieczenia Samochodowe, Aion Rachunki oraz Aion Zakupy Online, bez opłat.

Korzystanie z planu All-Inclusive, nie wiąże się z dodatkowymi opłatami i zgodnie z nazwą wariantu - użytkownicy otrzymują wszystko w jednym pakiecie.

Aion Bank vs. Rynek - czy bank może zagrozić innym instytucjom? Opinia

Postaram się teraz na chłodno spojrzeć na propozycję Aion Banku. Po okresie testowym, wielu klientów z pewnością będzie zastanawiać się czy warto przedłużyć współpracę.

I z pewnością to okres testowy będzie odgrywał kluczową rolę zanim wiele osób podejmie decyzję. Uważam, że już teraz warto przez chwilę zastanowić się nad tym, czy oferta Aion Banku może okazać się konkurencyjna.

Obawiam się, że niestety, ale może pojawić się problem...

... problem po stronie innych banków. Dlaczego?

Aion może namieszać. Dlaczego?

#1

Proces zakładania konta jest prosty.

Proces zakładania konta bankowego w Aion Banku jest ultra prosty. Całość - od pobrania i zainstalowania apki, aż do aktywacji konta, trwa zaledwie kilkanaście minut. W niespełna pół godziny można zacząć korzystać z konta bankowego z dostępem do wszystkich funkcjonalności. To bardzo wygodny wariant.

Dlatego wielu użytkowników zechce przetestować usługę.

#2

Plany cenowe są jasne i zrozumiałe.

W ostatnich latach oferta banków uległa uproszczeniu, a niektóre tradycyjne banki oferują rozwiązania podobne do propozycji internetowego Aion Banku. Wciąż jednak klienci tradycyjnych instytucji mogą narzekać na takie mankamenty, jak dodatkowe opłaty, pisane przysłowiowym małym druczkiem. Oferta Aion jest bardzo prosta. Ponosisz jedną, stałą opłatę. I nic więcej.

To argument dla osób, które są zmęczone nadmiarem formalności.

#3

Na pewno będą mieli bardzo dobrą apkę.

Dzisiaj aplikacja Aion Banku jest bardzo dobrze oceniona - 4.7 / 5 w wersji na iOS, z której korzystałem pisząc ten artykuł.

aplikacja mobilna oceniona na 4,7/5

Apka Aion Banku na urządzenia z system iOS, została bardzo dobrze oceniona.

Na początku na pewno może pojawić się garstka negatywnych opinii i może trochę zająć, żeby dopracować pewne kwestie. Jednak ze względu na fakt, że Aion jest bankiem internetowym, jestem przekonany, że będą mocno skoncentrowani na rozwoju swojej aplikacji. Bankowość mobilna nie odgrywa już bardzo istotną rolę, ale też jej znacznie z czasem będzie rosnąć.

To argument dla osób, które już dzisiaj większość czynności wykonują w aplikacji mobilnej.

#4

Oferują dużo praktycznych rozwiązań we wszystkich planach cenowych.

Dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe (bez limitów kwotowych) i darmowa karta wielowalutowa to mocne argumenty na korzyść oferty Aion Banku. Wymiany walut można dokonać po kursie międzybankowym, bez dodatkowych opłat (również bez limitów), a wypłaty z bankomatów są zwolnione z prowizji, nawet w bezpłatnym planie (do kwoty 900 zł miesięcznie).

Osoby, które chcą ograniczyć koszty, mają sporo argumentów, żeby przetestować ofertę Aion Banku.

#5

Oferują rozwiązania, których nie ma jeszcze na rynku.

Aion w swojej ofercie posiada również unikalne rozwiązania, które są niedostępne w innych bankach, jak Aion Ubezpieczenia Samochodowe, Aion Rachunki oraz Aion Zakupy Online, dostępne w pakiecie MoneyMax. Bank udostępnia też platformę do inwestowania na globalnych rynkach.

To może przekonać osoby otwarte na nowości.

#6

Oferta jest dobrze zbalansowana.

Podczas gdy użytkownicy szukający taniego konta bankowego, mogą wybrać darmowe konto Light, tak osoby zainteresowane rozwiązaniami Premium, uzyskają dostęp do wielu możliwości w ramach pakietu All-Inclusive. Jest też dostępny pośredni wariant, a więc pakiet "Smart". Oferta jest dobrze zbalansowana i trafia do szerokiej grupy odbiorców.

Osoby, które mają rózne oczekiwania, znajdą coś dla siebie.

Minusy? W dniu debiutu, Aion Bank na pewno ma trochę do nadrobienia, jeśli chodzi o dostępność oferty produktów powiązanych, takich jak pożyczki, karty kredytowe czy kredyty. Aion jest cokolwiek nową instytucją na rynku i trudno oczekiwać, żeby w dniu premiery oferta produktowa była tak rozbudowana jak w przypadku konkurentów.

Brak oddziałów stacjonarnych? Sam nie uznaję tego za wadę. Dzisiaj i tak większość operacji wykonujemy przez internet. Tak jest wygodnie i szybko. Jest jednak pewna grupa osób, która może widzieć w tym słabą stronę oferty.

Niewątpliwie wadą jest, że Aion Bank nie udostępnia Blika.

Podsumowanie

Aion Bank właśnie zadebiutował na polskim rynku. Klienci od 5 sierpnia mogą założyć darmowe konto online lub wybrać jeden z planów taryfowych, z usługami dodatkowymi, dostępnymi w ramach oferty.

rejestracja konta - obrazek

5 sierpnia 2021 Aion zadebiutował w Polsce.

W sytuacji gdy konkurencja w bankowości jest bardzo intensywna, na rynku pojawia się nowa instytucja, która chce rywalizować z dobrze rozpoznawalnymi markami. Czy to się uda?

Aion poszedł pod prąd. W czasach gdy banki prześcigają się w oferowaniu promocji z coraz to wyższymi bonusami za otwarcie konta, Bank stawia na unikalną, dopracowaną ofertę. Udostępniają zupełnie inny cennik niż tradycyjne banki i zachęcają do przetestowania usług bez opłat. Z abonamentu można zrezygnować, po zakończeniu darmowego okresu testowego. Rozwiązanie jest fair.

Czy to się sprawdzi?

Jestem pewien, że Aion może sporo namieszać.

I być może o modelu cenowym, który teraz bardziej kojarzy się z działalnością startupów z Doliny Krzemowej niż z tradycyjną bankowością, za parę lat powiemy: "że też nikt nie wpadł na to wcześniej...".

Ocena Artykulu

Czy ten artykuł był pomocny?


O temacie opowiedział:
Łukasz Scheibinger - autor w serwisie Rankingkont
Łukasz Scheibinger
Jestem założycielem serwisu Rankingkont.pl. Ukończyłem SGH. Doświadczenie zawodowe zdobywałem przy pracy z projektami cyfrowymi w Polsce, UE oraz USA.
Dalsza lektura:
recenzja przelewy zagraniczne obrazek artykułu

Wise (dawniej TransferWise) - czy warto? Recenzja i opinie

PRZECZYTAJ → 
test aplikacji PeoPay banku Pekao

PeoPay - aplikacja Banku Pekao S.A. - test i opinia (01.2023)

PRZECZYTAJ → 
recenzja karty Curve - obrazek artykułu

Karta Curve - opinia i £5 na start! (RECENZJA)

PRZECZYTAJ → 
Wyszukiwarka
chevron-down-circle